
Att hitta de rätta spikarna på lördag blir viktigare än någonsin och många lär sätta sin tillit till High on Pepper.
Stenkrossen från stall Katja Melkko var efter ett uppehåll senast tillbaka med ett kraftfullt besked.
Nyårsafton för drygt ett år sedan.
En spelare hemmahörande i Trollhättan blev ensam att pricka sju rätt på V75® och belönades med den ofattbara summan om nästan 107 miljoner kronor.
Den största vinsten på trav i Sverige. Hittills.
På lördag kan rekordet slås. Sedan ingen den här nyårsaftonen funnit alla rätt och efter att förra lördagens omgång blev av det mindre klurigare slaget går drömjackpoten vidare till helgens V85® på Romme.
Den som lyckas med konststycket att ensam stå kvar med åtta rätt – beräknas att ta hem 130 miljoner.
En hemmahäst som ser ut att få högt förtroende på lördag är 8 High on Pepper (V85-4, se bild).
Elittravaren och den sjufaldige miljonären öppnade fjolåret med två raka segrar i Gulddivisionen men tappade senare formen och efter en galopp i Norrbottens Stora Pris i juni väntade ett tävlingsuppehåll på nära nog ett halvår.
– Han var aldrig skadad eller något sådant, men det genomfördes en mindre operation i ett ben under uppehållet. Det var något som upptäcktes när man gick igenom hästen, så man rättade till det och lite andra småsaker med musklerna och sådant. Jag tror det kan komma göra honom ännu ett snäpp bättre nu och att aktionen ska kunna flyta än bättre. Han verkar ju ha kommit tillbaka bra och nu hoppas vi bara att han ska kunna fortsätta att tävla på kontinuerligt under vintern. Det finns många bra lopp för honom och det är ju också en häst som visat att han funkar bra på vintern med brodd men han går ju lika bra utan skor med, säger Kaj Närhinen i stall Katja Melkko när vi ringer under måndagen.
High on Pepper gjorde comeback hemma på Romme i början av december och slutade då tvåa.
Fast senast i Hästägarekannan i samband med Solvallas STL-finaler på annandag jul visade valacken att han var tillbaka med ett kraftfullt besked.
High on Pepper klev fram utvändigt ledaren med varvet kvar och detroniserade sitt motstånd.
– Hästen har gjort det bra nu i de här två starterna efter sitt uppehåll och vann senast i fin stil. Enligt Jorma Kontio kunde han nog fortsatt ett tag till i samma tempo, så han var absolut inte trött i mål i alla fall, det såg ut som hästen var tillbaka i gammalt gott slag, menar Kaj och fortsätter:
– Nu fick vi ett dåligt läge men det är en spårtrappa så vi visste väl om det. Spåret kan vara lite utmanande, men samtidigt tror jag inte det spelar så stor roll över distansen och man kan kanske ana att Jorma väljer att köra framåt i ett tidigt skede, även om det naturligtvis är hans val. Det finns inget negativt att rapportera i alla fall och det blir samma utrustning som senast med ett norskt huvudlag. Då åkte faktiskt lappen på ena sidan ned innan start, men det gjorde inget för hästen och den andra lappen blev, så att säga, aldrig dragen. Allt verkar bra inför lördagen och nu är det hemmaplan och det är såklart alltid trevligt.
Det går inte att sticka under stol med att det är en bra chans?
– Jo, det måste man naturligtvis tro. Sedan är det alltid tuffa hästar emot när det är V85 men han är ju också van att möta tufft motstånd och så som hästen såg ut senast måste vi tro på honom. Man åker aldrig ut med High on Pepper utan att vara optimist för han har en så hög lägstanivå så han ska alltid räknas. Även om trav är trav och allt kan hända, det vet vi.
Stallet har ytterligare tre hästar med när det handlar om V85 på hemmaovalen.
Kaj Närhinen har bra koll på hästarna och kan samtidigt konstatera att man inte var särskilt lyckosamma när startspåren skulle fördelas: 8, 8, 10, 12.
– Över lag kan man väl säga att vi inte hade någon tur med spårlottningen…, säger han och fortsätter om 8 Against All Odds (V64-3):
– Hade han haft ett bättre spår så skulle jag nog inte varit främmande för att han kunde sluta långt fram här. Han var bra senast i Bollnäs, bättre än gången före och det har funnits en eventuell tanke att göra lite justeringar med huvudlaget men från spår åtta nu kanske det får bli vad det blir. Det ska inte riktigt kunna gå över 1640 meter på V85 därifrån.
I Klass 2-försöket har ni två bidrag, 10 Mr Reddington och 12 Crazy Good I.D. (V85-5). Vad kan de hitta på – trots sina utgångslägen?
– Mr Reddington återkom efter nästan ett års vila senast och kördes enligt önskemål mer passivt från början. Men hästen gick väldigt, väldigt fort sista 500 meterna och över upploppet var han nog nere i under 1.10-farter. Han kom med bra fart över mållinjen och vi hoppas att hästen med det loppet i kroppen ska kunna vara snäppet bättre till nu. Med ett bra framspår hade han nog varit med långt fram, nu är inte spår tio katastrof men det krävs nog att det körs friskt från början.
– Crazy Good I.D. visade vid segern senast att han går bra med skor runt om också, så det var en fin prestation. Sina tidigare segrar har han ju tagit med barfota runt om men det verkar som om även det här ska funka nu. Fast som sagt, nu är det spår tolv på V85 och det känns väl inte så kul…Men vi hoppas att ha mer tur med spåren med honom i fortsättningen under vintern, för det känns som det är en häst som ska räcka i ”lördagsloppen” och jag tror nog han kan klättra ett par klasser i vinter, säger Kaj Närhinen och avslutar:
– Vi kan sammanfatta det som att High on Pepper såklart ska ses med chans och absolut är han vår bästa chans. De övriga tre visar bra form, men spårlottningen var inte med oss den här gången…
Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.