
En långklivad och bussig hingst som fortfarande håller på och leker sig fram.
Per Lennartsson har stor tro på treårige Bruce Braylon.
Eskilstunatränaren ser fram emot uppgiften i V86® på onsdag men reservationerna finns där.
– Han har helt klart farten som krävs för att vinna ett sånt här lopp men med såna här orutinerade hästar vet man aldrig riktigt.
Solvallaseriens lägsta klass för hästar med upp till 220 000 intjänade går som den tredje avdelningen på V86® på onsdagen.
Jonathan Barduns fyraåring 3 Blyger S.R.P.jagar fjärde raka segern och blir favorit och där bakom skuggar Per Lennartssons 1 Bruce Braylon som vunnit tre av åtta lopp under sin debutsäsong.
Utstrålningen är det inget fel på. Treåringen är snygg. Orutinen ställer dock till det ibland och senast galopperade han bort sig direkt som hårt betrodd på Solvalla.
– Han har gjort nästan allt rätt hela tiden men galopperade kort innan bilen släppte. Vräkte i galopp helt enkelt. Han ville väl men trasslade ihop benen. Då lade bort 30–40 meter och gick en väldigt bra tid med hög fart över mål. Så han har ju den fart som krävs för att kunna vinna lopp som det på onsdag, säger Per Lennartsson.
Bruce Braylon har tävlat med skor vid samtliga sina tre segrar och funkar bra med den balansen, Att det blivit galopper barfota skriver Lennartsson på oturskontot och ser fram emot att riva skorna på hästen igen nästa säsong.
Hästen är naturligt startsnabb och har spetsat hem två av segrarna i volt. I bilstartsdebuten i september valde Lennartsson att ta det lugnt från andraspåret och sedan avgjorde Bruce Braylon med väldeliga kliv från tredje invändigt i stället.
– Det är absolut ett råämne. Både fysiskt, men framför allt i hans elegans när han travar och får upp farten. Han brukar inte använda mycket energi för att ta sig snabbt framåt och avgjorde ju väldigt lätt efter smygloppet på Solvalla. När jag flyttade ut honom gick det hur bra som helst, och det kändes som att han hade gjort det hundra gånger. En annan gång förstod han liksom ingenting med ett liknande lopp.
Lennartsson utvecklar det där med fördelar och nackdelar med hästar som lägger mycket mark under sig.
– Det är både på gott och ont det där. För en långlivad häst kan det bli lite trassligt emellanåt om man är färsk. Ändå känns det som att ska kunna ha ruggig teknik för autostart när han utvecklats klart. Det är där han ligger lite ännu så länge. Man känner att han inte riktigt har kommit dit så att han kan nyttja hela sin kapacitet. Men han är färsk. Allt är ju inte självklart i huvudet på honom ännu. En del treåringar vet exakt vad de ska göra och för andra tar det längre tid. Bruce är en häst som har väldigt lätt för sig, men inte riktigt förstår hur han ska nyttja det hela hundra procent än så länge, säger han.
Innerspåret på onsdag är han nöjd med men läget kan också vara en fälla. Det handlar om en treåring som inte riktigt kan utnyttja den startsnabbhet tränaren känner att hästen har i sig.
Bruce Braylon kan ta ledningen men kan lika gärna få anfalla bakifrån eller bli fast bakom hästar.
– Man får ge honom några steg och det innebär att han är lite sårbar och kanske kan bli fast därifrån. Det är sällan man träffar på hingstar som är så kloka och förnuftiga som honom. Det är en hingst som gör allt för en. Han har aldrig några aggressiva tendenser eller gör något dumt. Han bryr sig inte särskilt mycket om något annat än det han ska göra. Så det finns absolut inga planer på att kastrera honom, säger Per Lennartsson.
Stallet har även nioårige 6 Cyrano de B. (V86-6) till start.
– Cyrano de B. har svårt att få tillbaka inspirationen och motivationen att vinna lopp, men tjänar ju pengar jättebra. Jag ger honom ett snällt lopp och hoppas att han ska vara trea, fyra, säger Lennartsson.
Firma Jarmelid Förvaltning äger hästen. Uppfödare är ett välkänt par i uppfödarbranschen: Lars och Annette Palm.
Det gäller att namnge alla hästar som uppfödare. Bruce Braylon har italienskan Lightning Kronos som mormor och paret har jobbat med amerikanska skådespelare på den mödernelinjen. Perkins (efter Anthony Perkins), Grace Kelly, Kim Novak och Janet Leigh.
Samt då Bruce Braylons mamma Audrey Hepburn.
Namnet på onsdagens store outsider i V86-4 är en mix får vi veta.
Annette Palm:
– Han har varit en väldigt trevlig häst ända sedan han var liten "plutte". Lena Andersson som skötte honom ville att han skulle heta Bruce efter Springsteen. Det blev en diskussion om det där när jag ville att han skulle heta Braylon, efter stjärnan i amerikansk fotboll Braylon Edwards. Då sa vi att han får ha båda namnen, säger uppfödaren Annette Palm.
Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.