
3,4 miljoner kronor i förstapris.
På söndag rids Prix de Cornulier – världens största montélopp.
Prix de Cornulier rids traditionsenligt veckan före Prix d’Amérique och är det största loppet i världen i monté. Precis som i Prix d’Amérique handlar det om 2 700 meter på den svarta kolstybben på stora banan på Vincennes.
Segerchecken i Prix de Cornulier är 315 000 euro, drygt 3,4 miljoner kronor.
I fjol segrade Éric Raffin (se bild) med Joumba de Guez. Det var hans fjärde seger i världens största montélopp, 2014 och 2015 triumferade han med Roxane Griff och 2003 med Joyau d'Amour. I år sitter Frankrikes ledande kusk och jockey i sadeln på Sébastien Guarato-tränade It’s a Dollarmaker. Den åttaårige hingsten, som tillhör eliten även i trav, har vunnit sina två senaste starter i monté. Två segrar på fyra starter är facit hittills i ”ridtrav”.
10 av 18 startande i årets Prix de Cornulier är ston och tjejerna har dominerat de senaste åren med fem raka segrar och totalt nio segrar i de senaste tolv upplagorna.
Fjolårsvinnaren Joumba de Guez finns inte med i årets startlista, det gör däremot Ina du Rib som var tvåa i fjol. I startlistan hittar vi även tvåan och trean från 2024: Hirondelle du Rib och Ideale du Chene.
Startlista
Prix de Cornulier
2700 meter, voltstart
1. Kid Bellay – Romain Marty
2. Islamorada – Camille Levesque
3. Hannah – Florian Desmigneux
4. Heuristique – Jean Yann Ricart
5. Je m’Envole – Mathieu Mottier
6. Harmonista – Mehdi Lelievre
7. Keengame – Anthony Barrier
8. Halfa – Alan Gendrot
9. Kapaula de l’Epine – Adrien Lamy
10. Jeroboam d’Erable – Damien Bonne
11. Ibiki de Houelle – Alexis Collette
12. Kyt Kat – Clément Frecelle
13. Iguski Sautonne – Alexandre Abrivard
14. It’s a Dollarmaker – Éric Raffin
15. Jean Balthazar – Guillaume Martin
16. Ina du Rib – Jean Loïc Claude Dersoir
17. Hirondelle du Rib – Noé Perron
18. Ideale du Chene – Paul Phillipe Ploquin
Förstapris: 3,4 miljoner kronor.
Publicerad 2026-01-16
Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.