
15:e upplagan av Bernth Martinssons lopp.
Jörgen Westholm jagar en femte seger i hyllningsloppen för Dalatravets legendariske sportchef.
– Jag tycker att det är fint när man gör hederslopp till en person som fortfarande är still going strong.
På fredag hyllar Dalatravet sin legendariske sportchef och Bernth Martinssons lopp för varmblod och kallblod är fredagens huvudnummer på Rommetravet. De båda hyllningsloppen avrundar GS75® och i båda loppen väntar ett förstapris på 100 000 kronor.
Bernth Martinsson är en stor travprofil i hela landet. 88-åringen syns fortfarande ofta på travbanorna Romme och Rättvik. Han inledde sin karriär på Örebrotravet och jobbade sedan på Rommetravet från 1960 tills pensionen 2003.
– Bernth har varit på Romme så länge jag varit här och även långt före det. Det är en profil som sticker ut, ska man prata anekdoter om honom får man hålla på i flera veckor…, vi har slängt käft många gånger och det är fint att se att han fortfarande går på travet, säger Jörgen Westholm.
Vad har Bernth Martinsson betytt för travsporten i Dalarna?
– Han har betytt mycket, han varit driven och bidragit stort till att både Romme och Rättvik i mina ögon är välskötta banor. Han är verkligen en ambassadör som kämpat för travet, han gillade framför allt när det var mycket publik på travet.
– Jag tycker att det är fint när man gör hederslopp till en person som fortfarande är still going strong. Jag tycker att Dalatravet gjort en bra produkt av den här dagen, säger Jörgen Westholm.
Bernth Martinssons lopp körs i år för 15:e gången och Jörgen Westholm har segrat fyra gånger, en gång i loppet för varmblod och tre gånger i loppet för kallblod.
– Första gången jag vann var med Ebony Boko, visst var det det?
Stämmer, 2015!
– Du ser…, minnet är i ordning. Jag minns att det var stort och att jag var rörd. Det var kul och speciellt att få vinna det loppet.
Jörgen Westholm satt själv i sulkyn vid den segern för elva år sedan och han körde även Elgelands Fredrik till seger 2021. 2019 satt Rikard N Skoglund bakom Westholm-stallets stallets Gnistas Filur och 2024 lotsade Mats E Djuse Guli Hektor först.
– Då var jag själv tvåa med Tore E., påpekar Jörgen Westholm.
I fredagens GS75 selar Jörgen ut tre hästar som samtliga körs av Mats E Djuse, landets mestvinnande kusk 2026. Bäst chans kommer sist och Good Lord (GS75-7) är en av favoriterna i Bernth Martinssons lopp för varmblod.
– Han var fin senast som tvåa, han har bra utgångsläge och är bästa chansen för oss i omgången, klargör Jörgen Westholm.
Om övriga hästar säger Jörgen Westholm:
– Guli Hektor (GS75-5) gillade inte dödens senast, han möter bra hästar men kan vara bland de tre.
– Corrado (GS75-2) har inte fått till det på slutet, har fått tuffare jobb och nu blir det helstängt och jag hoppas på en plats bland de tre.
Publicerad 2026-10-27
Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.