
Paul Hagoort och Robin Bakker gjorde det igen (se bild)
Förra året vann Hades de Vandel Bergslagsloppet. I år var det Y.Not Diamant tur.
– Det är en fantastisk häst. Jag visste att han var i bra form, sa kusken Robin Bakker.
Veckans omgång på V86® avgjordes på Lindesberg och publiken på den idylliska sommarbanan fick avnjuta såväl strålande väder som högklassig travsport. Bergslagsloppet var kvällens höjdare och hade samlat ett starkt startfält med bland annat Double Deceiver, Castor The Star och Y.Not Diamant.
När krutröken lagt sig stod Paul Hagoorts Y.Not Diamant som vinnare. Robin Bakker körde vad som gick från start och tog ledningen in i första sväng. Castor The Star kom fram utvändigt varvet före mål då tempot bedarrade. Double Deceiver låg sist och fick full anfallsorder 700 meter före mål och det bet rejält, men ledaren hade för stort försprång och vann på 1.09,9/1640 meter autostart.
– Jag visste att han var i bra form. I förra starten hade han ett dåligt nummer och otur. När jag såg att vi fick nummer fem hade vi bra chans att komma till ledningen, han är riktigt snabb. Efter den snabba öppningen fick jag bestämma tempot och sista 500 meterna gick på 1.07. Double Deceiver närmade sig och var nära i mål, jag är glad att vi vann, sa Robin Bakker.
n
Petter Karlsson bjöd på en riktig smällkaramell i V86-2. Han gav Anton Sverres GlaziersWondergirl, streckad på två procent, ett perfekt lopp i rygg på ledande favoriten Izigubhu. I utgången av sista sväng galopperade ledaren och GlaziersWondergirl gick undan till en säker seger.
– Det är en fin häst som vi haft stor tro på. Jag är inte ett dugg förvånad, vi har väntar med skorycket och visste att det skulle ge en jäkla effekt, sa Anton Sverre.
Petter Karlsson åkte ut på stallbacken och bytte häst till egentränade Sensational Doc som kom till ledningen efter 450 meter. I sista sväng kom Isla Tortuga loss och satte klorna i ledaren som såg slagen ut. Sensational Doc fick nya krafter och gick undan med en trygg längd. Hästen tränades tidigare av Mats Karlsson som gick bort hastigt i höstas.
– Pappa höll honom högt. Det är jättekul, Petter står som tränare, men hästen är kvar i vårt gamla stall på banan, jag kör alla jobb, morsan sköter om honom och Petter är med och matchar. Det är verkligen en familjehäst och pappas gubbkompisar är med och äger, det är fantastiskt, sa Anna-Isabelle Karlsson efter segern.
Olle Alsén skrällde rejält i V86-6 tillsammans med Queen Montana. Alsén tog snabbt ledningen, men släppte till favoriten Ajlexes Gourmand som fick bestämma farten sedan. I sista sväng ökade tempot markant då Shallow kom fram utvändigt. Det såg ut att stå mellan den här duon, men Queen Montana fick fritt mitt på upploppet och hann fram i god tid.
Lisa Skogh har en juvel i Great Old Dance som var svaret i den inledande avdelningen. Carl Johan Jepson hade svårt att få hästen i fas under första varvet och satt sist. Desto fortare gick det när Great Old Dance vaknade till under sista varvet. I sista sväng kom han ångande med full kraft och ledande favoriten Ottens Meteor gav sig in på upploppet och Great Old Dance var mer eller mindre överlägsen.
– Han var så värd det här. Han springer så här varenda gång tills det är dags. Han ödslar inga krafter i alla fall. Det har strulat mycket och han borde haft flera segrar, sa en rörd Lisa Skogh.
Omgångens jättefavorit Mohawk var så överlägsen som väntat i V86-4. Björn Goop tog en lugn start innan han körde till ledningen efter 500 meter. Väl i spets var det spel mot ett mål och Mohawk vann överlägset med gott om krafter kvar.
Robert Kruse vann starten med Jerkeld Stjernen i V86-5 och det höll hela vägen. Favoriten Birk Faksen fick trava utvändigt och galopperade som slagen mitt på upploppet.
Daniel Redéns Heavenly Zet avslutade omgången och den segern värmde säkert lite extra. Hästen är en son till Redéns favorithäst Delicious. Örjan Kihlström körde lite på chans och hade långt fram till täten i sista sväng. Över upploppet visade Heavenly Zet mammans speedresurser och hann fram till en lätt seger.
Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.