
Senast vann hon på topptid.
På lördag ska hon vara ännu bättre.
Unforgettable A.Y. (se bild) är främsta utmanare till storfavoriten La Yuca.
Det ligger jackpotmiljoner i potten när Bergsåker på lördag dukar upp för V85®. I diamantstoet (V85-4) kommer många spelare sätta sitt hopp till toppstoet La Yuca. Men det saknas inte utmanare. Unforgettable A.Y. kommer från en respektingivande seger på Solvalla, där hon utklassade motståndet från ledningen på nya rekordtiden 1.10,2 över 1 640 meter. Inte illa med tanke på att hon hade varit sjuk och inte tävlat på länge.
- Två månader mellan starterna och så hade hon varit till Uppsala med kolik tre veckor före loppet... Jag tycker att prestationen var våldsamt bra när formen inte var på topp. Hon borde gå framåt med loppet i kroppen och börja närma sig formen, säger hästens tränare Markus Pihlström och fortsätter:
- Det är markant skillnad på henne i träningen. Hon var väldigt seg inför Solvalla, jag hade ont i magen inför det loppet, men nu är det riktigt tryck i henne igen, så jag känner mig mer harmonisk inför lördag än inför Solvallastarten.
Daniel Wäjersten får på nytt förtroendet i sulkyn och ekipaget startar 20 meter före storfavoriten La Yuca och Magnus A Djuse.
- Hon möter ett av världens bästa ston, men vi ger inte på långa vägar upp något på förhand. Man måste vara ödmjuk, men vi ska nog ge dem en match och göra det svårt för Magnus. Vi sitter före från start och han ska inte få det lätt utan vi ska vara före honom så länge det går.
Markus Pihlström har även med A Last Chance i loppet. Han tror emellertid inte att hon har något med segerstriden att göra.
- Hon slår inte La Yuca eller Unforgettable A.Y., men det är fina pengar att köra om och förhoppningsvis kan hon sno åt sig en bra peng.
Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.