
Total dominans.
Johan Untersteiner sopade hem fem avdelningar på V85®.
Ett rekord lär stå sig i många år.
- Man får nypa sig i armen när man bara radar upp segrarna. Det är underbart när hästarna presterar som de gör, sade en behärskad lördagskung.
Visst såg det bra ut på förhand med fyra favoriter.
Men Johan Untersteiner lyckades inte bara infria med samtliga.
Av bara farten knep han en seger till och skrev in sig i travsportens historieböcker.
Att vinna fem av åtta avdelningar på V85, dessutom med egentränade hästar, är något som näppeligen kommer att överträffas inom överskådlig tid.
- Det är bara att köra, åka till vinnarcirkeln och sedan kasta sig ut igen. Man hinner knappt andas mellan loppen, kommenterade Johan Untersteiner som inledde segerraden med Alvena Roy, där han oväntat släppte ifrån sig ledningen till värsta konkurrenten Fangio. Det visade sig vara ett genidrag då man lekande lätt blåste förbi via open stretch.
Därefter var det slutsläppt.
Omgångens största favorit Stens Rubin gjorde precis vad spelarkåren räknat med – stack till ledningen på några steg och var aldrig riktigt hotad, även om stallkamraten Karat River försökte utmana över upploppet.
– Det är de första meterna där han avgör starten. Han är extremt snabb de första 25 meterna. Han är förbi innan de andra hinner börja köra, När spetskörningen var över efter 50 meter gick det lite lugnare fram till 500 meter också, och då blir allting enklare, förklarade Untersteiner.
Datan från HTS-systemet förstärker den bilden och visar att Stens Rubin öppnade 1.01,8 första 100 meterna och hann dämpa farten till 1.05,4 första 200 och 1.10,8 första 500. En mycket ovanlig tempobild.
Stallets andra startkatapult Nilla Lane avgjorde också spetskampen i ett nafs via 1.01,1 första 100, men tvingades till mer normala 1.02,8 första 200 innan hon kunde strypa tempot.
Resultatet blev ytterligare en lekande lätt triumf på pigga ben.
– Det är en riktig racerbil. Om man jämför med Steady Express som är mer av en diesel, så är det här en riktig Ferrari, mös Untersteiner efter åkturen.
Och dieseln levererade förstås han också, nionde raka segern togs den tunga vägen via tidigt avancemang fram utvändigt om ledaren.
- Jag ville liksom inte låta dem styra och ställa för mycket där framme, jag ville känna lite närkontakt. Så i dag fick jag kämpa lite mer än tidigare, men han gjorde det berömvärt.
Däremellan klämde Untersteiner in ytterligare en seger med den häst som kanske imponerande mest, åtminstone på kusken och tränaren själv. Boscha Diablo såg lysande ut när han dominerade sitt lopp från ledningen.
- Den här kändes helt fantastisk. När jag kunde hålla ledningen så var det klart. Det är inte ofta man får den feelingen i så här tuffa lopp att ”ni kan göra vad ni vill, ni står mig inte i alla fall”. Han hade vunnit gulddivisionen i dag faktiskt, det tror jag, fortsatte Johan Untersteiner som tillsammans med pappa Peter driver landets största tävlingsstall, men sällan upplevt en dag som denna.
– Det är klart att det är det här man kämpar fö.r Det är svårt att ta sig hit, det är hårt arbete. Framför allt måste man ha en enormt bra personal. Jag tycker att vi har väldigt bra driv i stallet, alla jobbar för sina hästar dag ut och dag in. Det är kul när bitarna faller på plats, sade Johan medan Peter fyllde i:
– Man hinner knappt känna efter nu, det är ganska tight mellan loppen. Men vi är lediga i morgon, så jag hoppas att vi kan njuta då.
Men Untersteiners blev inte ensamma om att fixa en dubbelseger.
Vinterspecialisten Sofia Aronsson Hofstedt plockade ut två treåringar i lägsta klassen och fick se Cabin Pressure dra till spets och hålla undan för skuggande Chippen Dee.
– De kan nog inte ännas bättre, tror jag inte. Det var väldigt, väldigt bra. Drömscenario. Härligt, jublade Aronsson Hofstedt efter dubbelsegern.
– Cabin Pressure är en sjukt fin häst. Jag har ändå inte alltid kunnat förbereda honom som jag vill. Han är lite valpig i kroppen än och inte alls fullvuxen, men en otrolig talang.
I segersulkyn satt Carl Johan Jepson som även avrundade omgången med Fredrik Wallin-tränade Official Sox.
Så långt idel favoriter och andrahandare.
Omgångens enda överraskning kom i B-tränarserien där Laprisamata spurtade vassast via open stretch för André Eklundh.
- Det här är stort, väldigt stort, sade Björn Norén som bara har tre hästar i träning, men ändå lyckats vinna minst ett lopp på V75/V85 tre år i rad.
- Jag har hållit på med det här sedan jag var 16 år varit hos två av de bästa tränarna i världen, Jimmy Takter och Åke Svanstedt, så jag har väl lärt mig ett och annat, hoppas jag, jublade segertränaren.
Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.