Maria Törnqvist har en het trio till start
-
Maria Törnqvist har förutsättningar att bli dagens tränare när V75® på lördag körs för sista gången före premiären av V85®.
Hon har en het trio till start och störst uppmärksamhet tilldrar sig hennes femårige kanon Bicc’s Tobee i gulddivisionen.
Men själv tror hon på ännu bättre chans för en av stallkamraterna.
V75® har varit en lägereld för många trav- och spelälskare sedan 1993. Den elden kommer snart spraka vidare under namnet V85®. Men innan den nya spelformen tar vid ska epoken med V75 på lördagarna avslutas med en sista omgång på Bjerkebanan i Oslo.
- Jag är berörd på riktigt faktiskt. Jag är inte emot förändringar men V75 har varit det största man kan vara med i sedan jag var liten. Man fick de där klassiska blågula fleece-täckena när hästarna vann en final. Jag har kvar mina efter lite drygt 16 år, säger Maria Törnqvist och tar en kort paus innan hon fortsätter:
- Jag älskar V75. Jag är uppväxt med att pappa spelade V75 på lördagarna och vi köpte vår första V75-vinnare tack vare att han satte V75:an. Förändringar är sällan något dåligt men det känns ändå lite ledsamt.
Många trav- och spelälskare känner nog precis som Maria Törnqvist ett sting av nostalgi och vemod nu när eran med V75 avslutas. Samtidigt som förväntan gör att det nya upplägget med V85 känns spännande och lockande. Förhoppningen är naturligtvis att V85 blir samma succé för travet som V75 blev när det ersatte V65 en gång i tiden, och att gamla och nya traventusiaster, spelare, travtränare och kuskar får en ännu större och häftigare lägereld att samlas kring. Men på lördag är det alltså sista chansen att dra in en miljonvinst på V75 och den som vill ha chans på alla rätt bör ta Maria Törnqvists trio i beaktande. I gulddivisionen, tillika Big Noon Pokalen, selar hon ut topptravaren Bicc’s Tobee (V75-3). Han vann Margareta Wallenius-Klebergs Pokal innan han senast spurtade starkt som sexa från jumboposition i SM.
- Jag var jättenöjd med hans insats senast. Han hade lite otur och fick lite mycket att runda men han gick i mål med full spänst. Han har tagit det loppet jättebra och är pigg och fin. Han gick jobb här på morgonkvisten (måndag) och även om han är lite flegmatisk av sig kändes han fin, säger Maria Törnqvist.
Senast hade Bicc’s Tobee spår åtta bakom startbilens vingar. Den här gången lottades han till andraspåret. Därifrån är förhoppningen att det ska bli ledningen, precis som vid storloppssegern näst senast.
- Jag har bara tittat på loppet som hastigast men jag är väldigt nöjd med spåret. Det klart att han möter några riktigt, riktigt bra hästar men han är bra i ledningen och jag hoppas att han kommer dit.
Bicc’s Tobee kommer troligen spelas till favorit i sitt lopp. Även stallkamraten Fawaz Mil (V75-5) kommer vara påpassad av spelarna. Spår nio över 1 609 meter är i regel inget vidare men för Fawas Will, som har vunnit tre av tre över kort distans, passar det utmärkt.
- Nu har vi lärt oss den här hästen och han ska inte ha en tredjetaggare i första sväng. Han har gått extremt bra bakifrån varenda gång och jag tror att utgångsläget bara är en fördel för honom. Han kändes fin i dagens jobb han med.
Fawas Mil gav också ett fortsatt fint formintryck då han senast spurtade till seger efter ett lopp i tredje par utvändigt. Form visade även Ontario (V75-1) när hon i senaste starten skar mållinjen som fastlåst fyra med gott om krafter i behåll.
- Det känns som att hon alltid har stolpe ut. Hon känns bra hon också men nu fick hon bricka åtta och jag tycker att loppet ser stentufft ut för att vara i den här klassen. Hon var fin i dagens jobb och har bra form men vi får nog ändå ligga lite lågt med henne.
Hur rangordnar du själv hästarnas möjligheter på lördag?
- Då rankar jag nog Fawas Mil först. Jag tycker att han står extremt bra till i klassen. Sedan blir det Bicc’s och Ontario.
Du ser ut att kunna avsluta alla år med V75 som dagens tränare...
- Det vore väldigt roligt så det hoppas jag verkligen att jag gör. - Publicerad: 2025-10-13