Beskedligare motstånd på lördag
-
Snöplig galopp i Margareta Wallenius-Klebergs Pokal.
Beskedligare motstånd den här gången.
Eldorado Jet är ett hett segerbud i lördagens V75® på Jägersro.
- Fysiskt är han ”wow”, säger hästens tränare Alessandro Gocciadoro.
Med fyra raka segrar i resultatraden spelades Eldorado Jet (V75-3) till andrahandsfavorit i miljonloppet Margareta Wallenius-Klebergs Pokal på Solvalla för två veckor sedan. Efter ett lopp i ryggar var han också med i matchen när hästarna svängde in på upploppet. Men 160 meter från mål kom galoppen ute i fjärdespår.
- Vilket var riktigt tråkigt. Han hade troligtvis varit trea annars, men slog sig på ett ben och galopperade. Aktionen flöt bra i övrigt så det var inga fel på hästen, säger Alessandro Gocciadoro i sin blogg, där han varje vecka kommenterar stallets starthästar.
På lördag är det silverdivisionen som gäller för den femårige hingsten och bland andra står Savastano, favoritspelad och fyra i mål i Margaretaloppet, för motståndet. Den sistnämnde drog emellertid ett spår i andra ledet bakom startbilen medan Eldorado Jet inleder från spår sex, så på pappret har Eldorado Jet en klart enklare uppgift än den han ställdes inför senast. Han kommer också bära ett tungt favoritskap.
- Fysiskt är han ”wow” och tränar jättebra. Nu är vi tillbaka i lördagslopp och han kommer utan tvekan duga bra på den här nivån. Det blir inga ändringar, säger Alessandro Gocciadoro.
Den italienske topptränaren har fler segerfarliga hästar till start inom ramen för V75. Inte minst järnladyn Esperia Font (V75-7). Hon slutade näst senast tvåa i diamantstoet bakom en annan toppmärr, Olly Håleryd, men senast sågs hon aldrig med chans från en position långt ner i kön.
- Esperia Font gick bra på Jägersro, men ”pullade” lite för mycket senast på Solvalla. Dessutom fick hon långt fram så det ett svårt lopp för henne, säger Alessandro Gocciadoro.
Den här gången startar femåringen med 20 meters tillägg i diamantstoet och precis som sin stallkamrat i silverdivisionen kommer hon spelas till favorit.
- Hon tränar bra, fungerar fint i voltstart och nu öppnar vi troligtvis upp henne och kör med öppet huvudlag på grund av att hon låg på för mycket senast.
Stallets två övriga hästar på V75 kommer inte bli lika påpassade av spelarkollektivet men även de kommer med fin form och måste tillmätas goda möjlighet att blanda sig i segerstriden. Eolo Wise L. (V75-4) fick förvisso, i egenskap av fältets vinstrikaste häst, startnummer 15 bakom bilen i sin spårtrappa, men med två lopp i kroppen efter långt tävlingsuppehåll kan han vara segermogen.
- Vi trodde att Eolo Wise L. skulle få ett lägre startspår, men nu är det som det är. Jag tycker att han gjorde ett topplopp senast och hade tagit ett steg fram efter sin comeback som även den var bra. Det blir inga ändringar, säger Alessandro Gocciadoro.
I bronsdivisionen står Alessandro Gocciadoros hopp till Head of State (V75-6). Han startar med spår sex bakom bilen över 1 640 meter och kommer närmast från en tredjeplats, som togs från ledningen efter en blytung inledning i vida spår.
- Han fick lägga en tuff speed senast för att nå ledningen och det var inget konstigt att han blev trött. Samtidigt mötte han en riktigt bra häst (Eagle Rock) så det var inget att säga något om att han förlorade. Hästen kan öppna bra, är i god form och vi gör inga ändringar. - Publicerad: 2025-09-03