Petter Karlsson är hemma igen
-
Petter Karlsson är hemma igen efter den otäcka olycka han var med om på Axevalla för drygt två veckor sedan.
- Jag har haft väldigt ont och det är underbart nu när det börjar släppa, säger Färjestadtränaren.
Det var otäcka scener som utspelade sig när Petter Karlsson och Emilia Leo slungades i backen under ett lopp på Axevalla 20 maj. Tuffast smäll tog Petter Karlsson som bland annat ådrog sig sprickor i två ryggkotor.
- Jag är ihopskruvad i bröstryggen och sedan var det mycket annat som hände också. Jag fick en fraktur på ett revben, en kota i halsen och fraktur på ett skulderblad, jag stukade en handled och skadade en axel. Jag har haft väldigt ont och det är underbart nu när det börjar släppa, berättar Karlsson, som kommer vara tillbaka i vagnen tidigast framåt höstkanten.
- Det har hänt mycket och blivit mycket bättre den senaste veckan och jag fick komma hem i lördags. Det gör fortfarande ont och så men det blir bättre för varje dag. Nu är jag sjukskriven i tre månader och sedan tror jag att det har läkt ihop och att det bara är att tuta och köra igen. - Skapad: 2025-06-05