Carlos Söderström har goda förhoppningar
-
Han svarade för en brutal insats i årsdebuten när han utklassade konkurrenterna och tog en överlägsen seger.
Pingis blev därefter hårt betrodd i V75® på Jägersro – men då var hästen inte frisk.
Nu är han återigen fit for fight och tränaren Carlos Söderström har goda förhoppningar inför stayerloppet i V86 på hemmaplan.
– Det är en jäkla häst det här och jag tror att han segerstrider, säger Åby-tränaren.
Åby och Bollnäs delar på onsdagens V86® Xpress och i Mölndal körs det ett stayerlopp över dryga tre varv, där hemmatränaren har hittat en bra uppgift åt Pingis. Carlos Söderström presenterade sin miljonär i ett strålande skick i årsdebuten där Pingis tog en förkrossande seger i Halmstad. Pingis imponerade då stort när han kördes fram utvändigt om ledaren 1300 meter kvar och tryckte till ledaren ut på slutrundan och tog över befälet sexhundra meter kvar. Pingis försvann ifrån konkurrenterna till slut och efter den insatsen blev hästen hårt betrodd i starten efter, vilket var i V75 på Jägersro. Den sexårige hingsten blev då femma på tiden 1.12,2/2140a, men var inte frisk den dagen.
– 9 Pingis (V86-5) hade en halsinfektion då och för höga vita i värden trots att han gick anständigt och en fin tid. Stefan Persson sa att det inte var det rätta draget i hästen samtidigt som han aldrig kom in i loppet. Han fick ändå rygg på vinnaren sista 700 metrarna och kunde inte följa till slut men det fanns en anledning till det. Stefan sa efteråt att det är nog ingen sjukdomsbild men det var det alltså, säger Carlos Söderström.
– Han fick vila tills värdena var bra igen och nu har han tränat på ett tag. Jag har precis varit ute och kört honom (måndag förmiddag) och han känns väldigt bra. Idag var det ett par långa intervaller i backen och hästen fick ett tuffare jobb i fredags då han gick flera intervaller i backen. Jag tycker att han känns som han gjorde inför årsdebuten, till och med lite bättre och spänstigare nu faktiskt.
På onsdags är det dags för återkomst och det sker på hemmabanan i ett stayerlopp över dryga tre varv där Pingis startar med 40 meters tillägg.
– Det är en bra distans åt honom eftersom han är så stark och inte så startsnabb. Det sistnämnda har varit lite av hans akilleshäl och det märks främst i lopp över medeldistans men det har inte lika stor betydelse nu när det är 3100 meter.
– Han möter några bra hästar och det är inte bara att ställa ut skorna, men det här är ju en jäkla häst när han är i ordning och det tycker jag det känns som att han är nu. Har han en bra dag så är han med och segerstrider för han är som sagt väldigt stark. Men han har också en jäkla speed och kan springa 1.11 över full väg också.
– Det är ju en fantastisk häst som har utvecklats för varje år och han gjorde några ruggiga lopp i fjol när han startade vecka, vecka och vann på en 1.11-tid. Det känns som att han har tagit ytterligare steg till i år och han betyder mycket för mig, säger Carlos Söderström.
Hästen är anmäld med skor runt om nu, efter att ha tävla barfota bak i årets två första starter. Hur ser du på det?
– Det är så marginellt när han går barfota bak och nu när det är 3100 meter så sliter det så på fötterna och han är mer gynnad av att tävla barfota när det är medeldistans för då öppnar han lite bättre. Nu när det är lång distans är det ingen nackdel med skor runt om. I övrigt blir det inga ändringar när det gäller utrustningen. Vanlig vagn och helstängt huvudlag med hål i.
Hur ser planerna ut framöver för Pingis?
– Om allt går bra här så har han ett fint lopp i Tingsryd när de kör V75 den 7 juni över 2400 meter. Så det lutar åt att vi startar där. - Skapad: 2025-05-26