

Castor The Star (se bild) är en vinnare igen efter 10 månaders segertorka.
Jörgen Westholms fyrfaldige miljonär var starkast i Ändå Något.
– Han var fin. Det var kul att han fick vinna ett race igen, sa Mats E Djuse.
Sommartravet drog igång på onsdagen med V86® på idylliska Åmåls 800-metersbana. Huvudloppet var Ändå Något (V86-4) med 150 000 kronor till vinnaren. Favorit var Jörgens Westholms Castor The Star tillsammans med Mats E Djuse och Castor The Star visade sig vara huvudet högre än sina konkurrenter.
Det var frisk körning från start och ledningen lade Frazze beslag på. Mats E Djuse bakom Castor The Star gjorde slag i saken efter några hundra meter och skickade fram Castor The Star utvändigt ledaren. In på det korta upploppet var Frazze slagen och Castor The Star tog över och klev undan till en lätt seger, den första på nästan 10 månader.
– Han var fin. Jag tror att han tyckte det var kul att springa på en annan typ av bana. Det var kul att han fick vinna ett race igen, sa segerkusken.
Westholm/Djuse blev det även i kallblodsloppet (V86-5, se bild) . Gargamel är inte att lita på, men den här gången höll han sig på benen hela loppet. Gargamel fick ett perfekt lopp i rygg på favoriten Jerkeld Stjernen. I sista sväng var det hästar i vida spår, men in på det korta upploppet kopplade Gargamel greppet och vann bekvämt med till synes minst en växel kvar.
Christoffer Erikssons hästar går på högvarv. Han skickade fyra hästar till Åmål och tre vann. Bourbon Crown var som en blixt från start I V86-6 och tog hand om ledningen. Efter 400 meter fick Bourbon Crown en riktig tryckare, men det spelade ingen roll. När Per Lennartsson lättade på tömmarna stack Bourbon Crown bara ifrån.
Minst lika imponerande var Look At Me Sisu som bara var bäst i Torsten Janssons Minne (V86-7).
Loppets favorit Ready For Cash N.O. Ville till ledningen, men fick svar av Sommarflörten och efter det blev hästen lite väl vass och var tidigt slagen. Carl Johan Jepson bakom Look At Me Sisu tryckte gasen i botten 600 meter före mål och Look At Me Sisu sköljde över fältet och tog över mitt i sista sväng och vann säkert.
Utanför V86 segrade Swept Away S. tillsammans med Carl Johan Jepson trots ett jobbigt lopp utvändigt ledaren.
Carl Johan Jepson kör med stil och pondus och förutom ovan nämnda segrar vann han ytterligare två lopp. Bakom omgångens största favorit Assar Rapid (V86-2, se bild) tog han som väntat ledningen och sedan var det spel mot ett mål för Ulf Stenströms fyraåríng.
I Lill Mavils Världsrekordförsök (V86-8) stack Kaffeåchampagne till ledningen efter 500 meter och fick dra ner på tempot och chansen till nytt världsrekord gick upp i rök. Under sista varvet var det körning från många håll och Kaffeåchampagne var tidigt slagen. Carl Johan Jepson dök upp på sista långsidan med Havana Heaven som hade samlat kraft och spurtade till en lätt seger.
– Det var tipp topp att Havana fick sätta dit den äntligen. Hon har varit med och stångats mot bra hästar utan att få utdelning. Kul att hon äntligen får det nu då, sa tränaren Joakim Elfving.
Magnus A Djuse överraskade i inledningen tillsammans med Express Cash. Favoriten Hugo Boss Shadow tog programenligt ledningen och ryckte åt sig en längd in på upploppet, men var trött och tappade spänsten. Det gynnade Express Cash som spurtade bäst och hann fram med en nos före en tapper Love To Know.
Favoritseger blev det i V86-3. Dwight Pieters vann starten med Mamadou Pellini, tränad av Maria Törnqvist, och hade loppet i sin hand även om hon tappade stilen kort före mål.
Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.