Vi har flera spännande hästar till start
-
Mycket handlar på förhand om Daniel Wäjersten när V75® avgörs på Umåker.
Bergsåkerstränaren selar ut hela 14 hästar i lördagens omgång som är kryddad med en jackpot.
– Vi har flera spännande hästar med oss och kommer att göra en del ändringar, säger Wäjersten.
Efter förra helgens succé med segrar i miljonloppen Paralympiatravet och Finlandia Ajo jagar Daniel Wäjersten nya triumfer. När V75® drar norröver brukar Daniel Wäjersten vara i huvudrollen. Lördagens jackpot på Umåker är inget undantag. Han startar hela 14 hästar.
Först ut är 4 RandyZon (V75-1) som har en lite missvisande rad.
– Hon hade fått ganska tuffa lopp innan och chansade lite sist och blev kvar med lite krafter kvar. Det var positivt för henne. Hon har varit lite stressad i volten, men laddar man inte iväg henne och håller igen första 75 så travar hon i regel alltid. Har hon en bra dag räcker hon långt.
I V75-2, Berth Johanssons Memorial, låter han påtagligt nöjd med 6 Not For Sale.
– Han visade sig från sin bästa sida senast även om det var ett billigt lopp var det ett bra intryck. Han börjar komma i riktig form och då är han mycket bra.
Vill du köra i ledningen med honom?
– Ja, det gör jag gärna. Jag har inte läst på loppet hur de öppnar runt omkring. Han får sköta sig själv från början.
– 5 Cherokee Face (V75-2) var med i Breeders Crown i fjol, men han har väl inte den formen nu. De här loppen han har gjort har väl varit ok utan att han har visat det han gjorde i fjol.
I Guldbjörken, tillika V75-3, blir 2 Gio Cash klar favorit.
– Han känns lite rullig och sist hade han alldeles för tunga skor fram och barfota bak. Det var felbalanserat och han tog några felsteg i sista sväng och jag tror det berodde på det. Nu blir det lättare framskor och ett lopp i kroppen. Det känns bra och han kan lägga iväg bra från start.
– 7 Mellby Joker (V75-3) har jättefin form. Han har spår lite långt ut nu, han har gjort sina bästa lopp i ledningen.
– 9 Rome Pays Off (V75-3) kommer att få ett smyglopp härifrån och vi får se hur långt det räcker.
I V75-4 jagar 8 Crowe Motion revansch efter förlusten senast i Bollnäs.
– Jag hoppades på seger senast när han kom till ledningen. Insatserna har varit helt ok de här tre starterna, hästen har ögonen på sig med sin fina härstamning och han har gått bra även om man kanske förväntat sig att han skulle vunnit sist. Vi ändrar lite och lättar honom i balansen och även rycktussar.
Ska spelarna ta honom med stor respekt?
– Det tycker jag, men man vet aldrig vad man hamnar från det här läget. Hästen kommer att vara bättre nu än senast och vi får se vad vi hamnar.
– 11 Hunting Sober (V75-4) har fin inställning och blir allt bättre. Han har fått två lopp i år, men vi ändrar inget och det är fördel Crowe Motion, men jag tror på en bra utveckling för honom framöver.
– 9 Elvis T.B.C. (V75-5) är en ganska allround häst. Han gör alltid bra lopp och duger bra i nuvarande klass.
– 1 Make Or Break Zaz (V75-6) hade jag val spår ett, sex eller sju om jag fått välja. Han är väldigt ivrig och jag hoppas i första hand att han går felfritt. Vi kommer att köra med bakskor den här gången, jag tycker inte att det har stämt för honom barfota. Vi ändrar lite och hoppas han får ett riktigt fäste bak. Det är en jättebra häst som vann ett större lopp på Jägersro förra året och var väldigt bra. Han har visat fin potential hela tiden.
– 9 Kingen Mearas (V75-6) gick väldigt fort sista varvet senast. Efter en sämre insats gången innan så studsade han tillbaka bra.
– 10 H.C.'s Crazy Horse (V75-6) är i full form och ska tävla barfota runt om nu.
Får de svårt att Make Or Break Zaz om det stämmer för honom?
– De är etablerade silverhästar och är väldigt bra och det beror lite på hur det blir kört. Vi har tre starka kort i det loppet.
– 7 Young Yack ska tävla i en amerikansk vagn för första gången. Vi får söka position, bara droppa ner i banan blir det svårt, jag måste vara lite aktiv från början och få ett bra lopp. Han har blandat och gett lite, senast var han väldigt bra och har han vaknat på rätt sida är han bra.
– 10 Diablo (V75-7) började året med 125 000 och sedan var det pang bom 350 000 och mötte hästar med en halv miljon på sig. Han behöver växa in lite i klassen. Det blir lättning i balansen, från järnskor till aluminium och första gången med en amerikansk vagn. - Skapad: 2025-05-09