Hoffman är på hugget när V86 kommer till ön

Travfest på Gotland när V86® kommer till Visbytravet
Då kan man räkna med att Henrik Hoffman är på hugget. Hemmatränaren har hela elva hästar till start.
– Det är jätteroligt när det äntligen blir stora tävlingar här på ”ön” och extra kul med många hästar till start.

Sommarturnén för V86® tar oss den här onsdagen till Visbytravet.
Skrubbs, som banan brukar kallas, bjuder på sin största tävlingsdag för året. Gotlandslöpningen, som vanligt med en stark startlista, utgör kronan i juvelen. Någon som sett fram mot den här tävlingsdagen länge är banans regerande tränarchampion Henrik Hoffman. Han har laddat rejält. I stallet i Tingstäde ryms för närvarande 31 hästar – 11 av dem finns med på V86®.
Allra störst förhoppningar hyser han till 3 Amarcord L.G (V86-7) som verkar trivas ypperligt i Visby. Den Italienfödde sexåringen kommer från en övertygande viktoria över lång distans och ska nu tävla i onsdagens stayermöte Ringmurens lopp.
– Det är ju en superfin häst, verkligen. Det känns ju som att han är otroligt bra för den här klassen. Han har tidigare haft lite problem med att han hetsat upp sig i loppen och strulat till det för sig, men det han inte gjort på sistone och då har han varit otroligt fin. Hästen känns himla lugn och harmonisk för dagen, mer samarbetsvillig och då är det lättare att prestera. Han har hittat sig själv, helt enkelt. Vi har siktat mot det här loppet sedan ”propparna” kom mer eller mindre, säger Henrik.
Tre varv lång distans och ett spännande utgångsläge. Hur ser du på loppet?
– Hästen har visat enorm styrka i kroppen så den här distansen ska passa som hand i handske. Läget kan inte vara bättre, det är drömspåret. Claes Sjöström lär väl prova framåt då min häst lever på sin styrka och inte går att köras snällt, så får vi se om de andra vill svara.
Amarcord L.G är sista häst ut under Hoffmans onsdagsäventyr på hemmabanan. Men det finns fler chanser under kvällen. Vi går igenom resterande tio på V86® med tränaren.
– 3 Mistelns Napoleon (V86-1) är en jättekapabel häst i grund och botten, men har varit svår att få igång. Han har haft en del småskador som avlöst varandra och vi har inte kunnat få någon riktig kontinuitet i det. Det gör honom lite svårbedömd för dagen, men hästen känns fin i träningen även om han lär behöva något lopp innan han är riktigt på topp. Han är fruktansvärt snabb ut, men det kan kanske kosta lite väl mycket att försvara ledningen om han kommer dit; det klokaste vore väl att släppa, men det är upp till kusken. Jag tror det kan bli tufft att vinna men vi hoppas han gör ett bra lopp.
– 14 Karl May Boko (V86-2) har gjort två lopp efter en längre frånvaro och har gått jättebra båda gångerna, vi har heller inte kör så jättefort med honom innan det, så hästen borde ha gått framåt ytterligare med loppen. Nu möter vi lite hårdare hästar än tidigare. Han hade ju samma läge senast, med springspår från tillägg och då räckte det ända till ledningen, så han bör ju komma fram bra och fått ett fint lopp i alla fall. Han är absolut på väg uppåt, men det är tuffa hästar emot som sagt så är han fyra, femma är vi nöjda.
– 9 Ed Sheeran (V86-3) har ju ganska bra kapacitet men har ibland strulat till det lite för sig. Jag tycker han var riktigt bra senast från utvändigt ledaren och kanske körde kusken lite för tidigt då; hade han suttit still ett tag till tror jag de hade varit med i segerstriden. I vilket fall så var hästen riktigt fin den dagen och det här är ett bra läge för hans del, om jag hade fått önska så hade jag valt det. Han fungerar bättre bakom hästar och med ett smyglopp i stenhårt tempo kan han fälla ganska många till slut.  
– 10 Queen on Road (V86-3) var jäkligt fin när hon vann senast och behåller sin toppform, helt klart. Kan de komma till från det här spåret så ska hon nog räknas. Hon vann ju från ledningen för mig senast och har också tagit sin seger i tidigare regi från den positionen så jag vet inte om hon är lika bra bakifrån men det känns som det skulle kunna vara så ändå. Hästen har i alla fall fart och form för att segerstrida och jag tror hon är lite hetare av mina båda i loppet då hon är den som visat bäst form.
I V86-4 finns hela tre hästar från stallet med. Ingen är dock någon het vinnarkandidat, enligt tränaren.
– 9 Ciel Wibb (V86-4) är det lite märkligt att han aldrig vunnit lopp ännu, det är en rejäl och fin häst. Men här möter vi ganska tufft motstånd så det gäller att sikta in sig på en så bra placering som möjligt i första hand.
– 11 Mistelns Famous (V86-4) är en superkapabel häst, men samtidigt en extremt osäker herre. Det har blivit mycket galopper och spår fyra i volt känns väl som det värsta, det är lite uppgivet på förhand. Men om han mot förmodan skulle trampa i väg så är det ju en häst med skyhög kapacitet, men vi måste inrikta oss på att få honom att trava först.
– 12 Nilz (V86-4) har heller inte visat så mycket på slutet och därmed fått dåligt med poäng. Han får helt enkelt vara med i de lopp han kommer med. Vi får försöka få ett felfritt lopp och i första hand en bra placering.

Betydligt mer optimistiskt låter det kring 7 Greenhill’s Rocco (V86-5).
Hästen har hunnit med två starter för Visbytränaren – båda har slutat med seger.
– Det är en jättefin häst och har verkligen varit kanonfin i två segrar för oss. Han känns fortsatt superfin i träningen och jag tycker absolut att han ska kunna vara med i segerstriden igen. Han har ett bättre läge än de flesta på pappret bättre hästarna, så därför känner jag mig verkligen inte slagen på förhand. Han har visat en jäkla form, som sagt och det är hemmaplan och hästen är riktigt snabb bakom bilen, jag misstänker att kusken laddar det som går.
Slutligen, två hästar i den sjätte avdelningen som är ett Klass 2-försök.
– 2 Bottnas Gambler (V86-6) har vi provat monté med, vann första gången och skulle gå ut igen senast. Planen var att rida i ledningen och sätta upp ett jämnt tempo, men hästen blev vrång och sprang ju rakt ut i staketet…Ryttaren ramlade av och hästen sprang två varv runt banan innan vi fick tag i honom. Hur som helst, han har ju fått ett superbra läge här i alla fall och det blir att försöka komma ned till plankan och kanske få med sig en plats.
– 4 Borups Vilde (V86-6) gör vi en del riktigt intressanta ändringar på. Vi ska ta av skorna runt om för första gången, det blir jänkarvagn och så byter vi ut det helstängda huvudlaget till ett googles-huvudlag. Hästen är ojämn som fasiken, men när han är med där framme direkt så går han som bäst och tycker det är roligare; hamnar han långt bak så tar han inte i för fullt. Vi satsar framåt och har förhoppningen att komma ned på innerspår med honom också, ledningen och sedan släppa till någon bra skulle vara optimalt.
Det låter som att Borups Vilde är den av dina två i loppet med bäst möjligheter?
– Jag tycker det, i och med de ändringar som vi gör och om de skulle slå väl ut.

 

Publicerad 2022-08-02
Information tillhandahålls enligt samarbetsavtals med ATG om inte annat anges. Samtliga rättigheter tillhör ATG och Svensk Travsport.

Annons

Nyheter

2026-06-12 Global Grand Slam vann Tillmansduellen
2026-06-12 Berglund känner sig inte chanslös med någon
2026-06-11 Readly Lavec vann direkt i comebacken
2026-06-11 Sättrans Gulliver tvåa i debuten
2026-06-11 Jimmi tycker att Kozmo Simoni ska räknas
2026-06-11 Berglund kommer med en formstarka trio
2026-06-11 Anna Romboli bir ny Vd för ATG
2026-06-10 Malte Handfast blir Sveriges representant
2026-06-10 Mister Hercules går till avel
2026-06-10 Bato Prinsen skrällvann i Sleipner Cup
2026-06-09 Borups Victory jagar revansch
2026-06-09 Kymi Grand Prix flyttas
2026-06-08 Roger Nilsson laddat
2026-06-08 Dessutom blir det skygglappar för första gången någonsin...
2026-06-08 Hustle Rain flyttar västerut
2026-06-07 Global Halo utklassade motståndet i Guldstoet
2026-06-06 Before Takeoff segrade i Östgötaloppet
2026-06-06 Halva startfältet till Oslo Grand Prix är klart
2026-06-05 VI jämför hästar och kuskar i två dueller
2026-06-05 Törnqvist låter optimistisk inför lördagens V85
2026-06-05 Kobra Brick har blickarna på sig
2026-06-05 Per Engblom stängs av i över ett år
2026-06-04 Persson var torsdagskvällens store dominant
2026-06-04 En skada stoppar Önas Prince
2026-06-04 Tyler Mifsud tror på Graffiti Brodda
2026-06-04 Den nya travbanan är nu färdigställd
2026-06-03 Castor The Star tillbaka i vinnarcirkeln
2026-06-03 Double Deceiver är klar för St. Michel-Ajo
2026-06-03 Hög Fara i fortsatt ledning
2026-06-02 Prince Of Euro imponerade stort
2026-06-02 Lozano di Quattro slutar
2026-06-02 Jag tror att han kommer stortrivas på Åmål
2026-06-01 Historiens snabbaste travlopp
2026-06-01 Lutfi Kolgjini tror på toppchans
2026-06-01 Jag tycker att jag har tre ganska bra chanser
2026-05-31 Allegiant flög lågt till seger i Elitloppet
2026-05-31 Rosleff körde ett helt perfekt lopp
2026-05-31 Giovaz flög fram till seger
2026-05-31 Grosbois var överlägsen i Treåringseliten
2026-05-31 Go On Boy var bara bäst i sitt försök
2026-05-31 Don Fanucci Zet ledde försök ett runt om
2026-05-31 Goop lotsade finländska Pro till seger
2026-05-31 Benzon/Haapakangas vann Amatöreliten
2026-05-31 Steady Victory överraskade i Montéeliten
2026-05-31 Beartime vann speedrace
2026-05-31 En tårögd Hanna Norredahl tog emot elitloppspublikens jubel
2026-05-31 Hjälten Scarlet Knight öppnade elitloppssöndagen
2026-05-30 Gaining Experience utklassade konkurrenterna
2026-05-30 Donatello Face var vinnaren ingen räknade med
2026-05-30 Double Deceiver försvarade fjolårssegern på topptid

Mest lästa nyheter

2026-04-24 Kobayashi utmanar Inmarosa i Harpers
2026-03-19 Hoppas på fler kapitel i sagan...
2026-03-18 Persson startar två tidiga talanger på söndag
2026-03-16 Joakim Lövgren fick segerdefilera på Mantorp
2026-03-20 Han var snäppet bättre än vad jag hade vågat hoppas på
2026-03-21 Dream Burgerheide spurtade bäst
2026-03-21 Jobspost tog tredje raka segern på Vincennes
2026-03-20 Vi söker hästar som trivs extra bra på våren
2026-03-28 Vilka hästar är snabbast från start idag?
2026-05-05 Finlandia-Ajo lottat
2026-03-26 Peter tror han kommer att leverera ett fint lopp direkt
2026-03-26 Stenströmer kommer med en formstark duo
2026-03-16 Anders Eriksson gör tummen upp för Snickup
2026-03-19 Jeu Set Et Match har lämnat positivt A-prov
2026-03-18 Jorma första seger i Dartster F:s lopp
2026-03-21 Inexess Bleu är kallad
2026-04-12 Hög Fara får Mats E Djuse i sulkyn på torsdag
2026-03-24 S.G.Mistral är fortsatt hundraprocentig
2026-03-20 Inexess Bleu redo för comeback
2026-03-19 På lördag kliver han ut i rampljuset på riktigt
2026-03-15 B.W.Sture tog andra raka
2026-04-09 Solvallas vd Per Olav Andersen slutar
2026-03-28 Lugnt vad det gällde bestraffningar efter loppen på Solvalla
2026-05-23 En topprestation Mellby JInx
2026-03-17 Vi får se om vi kan hitta på något på onsdag
2026-03-28 Jobspost fick tredje biljetten
2026-03-16 Det är en fin häst som jag gillar skarpt
2026-04-13 Massimo Hoist imponerande stort på Vermo
2026-04-09 Stefan kommer med en häst som är i absolut toppform
2026-03-16 Inexess Bleu gör årsdebut på lördag
2026-04-01 Francesco Zet har tilldelats ett wild card
2026-04-01 Ace Wibb vann direkt i årsdebuten
2026-05-02 Gio Cash sista häst in Finlandia Ajo
2026-04-12 Allegiant klar för i Elitloppet
2026-03-23 Svedbergs talang jagar tredje raka
2026-04-04 A Fair Day är klar
2026-05-07 Borups Victory mot Don Fanucci Zet
2026-05-13 Evert Palema blir att räkna med
2026-04-27 Årets mest intressanta årsdebut sker på lördag
2026-04-17 Icebreaker D.K. segrade på topptid
2026-05-11 Vi vill definitivt ha ett bra besked av honom inför Elitlopp
2026-05-08 Sedins fokus ligger på Harpy
2026-05-07 Gio Cash vill ha en rosa biljett
2026-04-01 Keep Asking årsdebuterar i Prins Carl Philips Jubileumspokal
2026-04-04 Inexess Bleu försvarade sin titel i Prix Kerjacques
2026-04-15 Keep Asking inbjuden till Finlandia-Ajo
2026-04-03 Oscar Berglund sätter hoppet till Noelia på söndag
2026-05-10 Diva Ek vann Finlandia-Ajo
2026-05-02 Wäjersten har valt att tacka nej
2026-05-01 Get A Wish är klar för Paralympiatravet
Travkoll använder Cookies

Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.