Redén/Nurmos, vilka annars...?

Francesco Zet vaknade till först på upploppet. Det gav Daniel Redéns hans 1000:e tränarseger.
Timo Nurmos var stekhet i uttagningarna till oaks – och fick med sig fyra vinnare.

En fredagskväll på Solvalla helt vigd åt treåringarna. Det när uttagningarna till både kriteriet och oaks kördes. En afton som blev speciell för Daniel Redén. När Francesco Zet spurtade hem sitt försök, var det tränarens 1000:e seger.
– Det är mäktigt. Jag hade inte tänkt på det så mycket förrän i går när jag blev meddelad om det. Jag trodde väl jag hade 700 segrar eller något sådant, men det har gått fort… Vi har hittat vårt koncept och fått till ett bra team, det är jag och stallet som tagit 1000 tränarseger och inget annat, sa Daniel Redén.
Francesco Zet såg mest ut att springa och lattja under merparten av loppet, men när det blev dags för upplopp vaknade Daniel Redéns jättetalang till – och avgjorde lekande lätt. Efter en tripp i andra par utvändigt fick Örjan Kihlström fart på sin häst 150 meter från mål, vilket resulterade i en mycket enkel seger före fint spurtande jättesusaren That’s So Clever. Betrodda Down Under och utvändigt travande Global Concept fick ge sig till slut och missade finalplats. Vinnaren Francesco Zet tog karriärens femte seger i sjunde starten på 1.13,0 över 2640 auto.
– Jag fick skrika åt honom högt  där jag stod i sista sväng för att han skulle fatta att det var allvar… han är ju helt i sin egen värld. Hästen kan springa ända till månen skulle jag tro, han kan bli hur bra som helst, men han är inte riktigt där mentalt än. Han blir mer loj för varje start som det verkar, men jag tror han bara leker med oss…Det är en ruggig pålle, när det ”ramlar ned” för honom, då jäklar, sa Daniel Redén.

Jerry Riordan-tränade Donizetti är en stark rackare. Kevin Oscarsson rundade fältet för att landa utvändigt om ledaren med 1400 meter kvar. Därifrån redde Maharajah-sonen ut det utan några större problem. Donizetti kopplade segergreppet en bit in på upploppet och passerade mål på 1.13,9 över 2640 auto. Stenhårt bakom om andra finalbiljetten men det var favoritspelade Mellby Jinx som fick nosen först efter en tung långspurt.
Mister Invictus är ett starkt kriteriekort från Timo Nurmos. Örjan Kihlström tog sats och landade först utvändigt inför sista varvet som blev en envig mot anförande Mustang Racer som, trots en stor galopp i starten, kvickt forcerats till tät av Robert Bergh. Ledaren stod minst sagt för en bragdartad insats men fick ge sig i sista steget mot Mister Invictus. 1.14,3 över 2640 visade vinnaren.

När två trätte, vann en tredje. Den klassiska klyschan besannades när Robert Bergh skrällde med Kavatosåfin. Vinnaren serverades en prima invändig resa bakom ledande Felix Orlando som fick ta emot Graham Hill utvändigt. Det resulterade i att båda var trötta när upploppet nalkades. Kavatosåfin hittade fritt och kunde till slut avgöra enkelt före jättesmällen Henessi Walk som nöp andrapriset. 1.14,1 över 2640 auto var vinnartiden.
Peter Ingves var mannen bakom skrällen Dowhatyoudodowell som tränas av danske Peter Rudbeck. Vinnaren hittade ut i andraspår varvet från mål och levererade en vass avslutning för att avväpna länge ledande Mellby Joker. Annars var det kanske måltvåan Indy Rock som var det stora utropstecknet i loppet. Johan Untersteiners löfte inledde med en rejäl galopp, men återkom och spurtade vansinnigt i spåren för att knipa andra finalbiljetten. 1.13,8 över 2640 auto var segertiden.
Nästa kriterieskräll kom i ett lopp där Lee Harvey Bros blev stekhet i spets och kastade handduken in på sista bortre. Atomic Face tog över och fick Aquarius Face utvändigt om sig. Den senare kopplade ett grepp in på upploppet efter ett blytungt lopp men fick ändå se sig snuvad på finalplatsen efter att Global Cashflow och Ninepoints Lasse avslutade virvlande ute i banan. Den sistnämnde, som tränas av Jörgen Westholm och kördes av Björn Goop, hann fram på linjen. 1.13,6 över 2140 auto var tiden.

Björn Röcklinger har något speciellt i sin Kashmir River. Kvällens seger var mäkta imponerande. Trots en öppning i underkant 1.08 första 500 meterna, med favoriten Glamorous Rain i ledningen, valde Petter Lundberg i sulkyn att syna utvändigt ledaren. Därifrån avgjorde Kashmir River på råstyrka den sista biten. Två riktigt vassa hästar vidare till final på segertiden 1.12,5a över 2140.
– Underbart…hon är så jävla grym hästen. Det bara bubblar i mig…man sitter hela dagarna och nöter för att få det att funka, så gör det så. Hon är väldigt speciell den här hästen, men ju mer harmoni hon får desto bättre blir det, sa en mycket nöjd Björn Röcklinger.
Red Lady Express vann E3-finalen i somras. Nu är Christian Perssons häftiga fuxa på väg mot en ny stor årgångsfinalsfjäder i hatten. För Björn Goop drog storfavoriten till ledningen och var efter det aldrig i någon segerfara. Runt om i fjärde raka segern, tagen på 1.14,2 över 2140 auto.

Timo Nurmos var het i oakskvalen, hetaste hästen är kanske Senorita Tokio. Tillsammans med Ulf Ohlsson vann Senorita Tokio duellen mot Hans-Owe Sundbergs Great Skills – båda kom obesegrade till det här mötet. Det var Great Skills som fick det jobbigaste loppet och fick gå utvändigt ledaren, övertog täten i sista sväng men kunde inte värja sig sista biten mot Senorita Tokio som enkelt avgjorde efter en resa i ryggen. Senorita Tokio noterade 1.12,7 över 2140 auto och kommer till finalen med fyra segrar på lika många starter. 
Samma obesegrade facit tar Isabelle Cash med sig till finalen. Nurmos-stoet bjöd på show i kvällens avslutande uttagning. Carl Johan Jepson hamnade långt bak i fältet och tog inte sin plats som huvudrollsinnehavare förrän på upploppet – Isabelle Cash avslutade rykande ute i vida spår den sista biten och vann till slut faktiskt säkert. Ett riktigt läckert sto som klockades till 1.12,9 över 2140 auto.
Lara Boko ser ut som en riktig liten flygmaskin. Timo Nurmos adept imponerade vid ny seger, körd av Mika Forss. Djali Boko-dottern fick överta ledningen efter ett halvvarv och hade sedan lekstuga. Lara Boko smattrade undan över upploppet för att skära mållinjen, till synes med gott om krafter kvar, på skarpa 1.12,4 över 2140 auto.
Den tunga vägen avskräckte inte Rihanna W.I. Timo Nurmos tuffa madam såg till att föra ännu en häst från Solvallatränarens stall till oaksfinalen. Jorma Kontio placerade Rihanna utvändigt den ledande Bright Crystal och tog säkert ned den samma i upploppsstriden. Klockorna visade 1.12,9 över 2140 auto för vinnaren. Här galopperade favoriten Lacille Boko bort sig i starten.
– Det är otroligt bra och att vi lyckades, vi hade många dåliga spår på förhand men vi fick med oss fem till final. De imponerade på mig allihop, sammanfattade Timo Nurmos.
Finalerna i kriteriet och oaks avgörs på Solvalla den 25 september.

Svenskt Travkriterium
2640 auto:
1. Kavatosåfin – Robert Bergh
2. Mister Invictus – Timo Nurmos
3. Franscesco Zet – Daniel Redén
4. Donizetti – Jerry Riordan
5. Dowhatyoudodowell – Peter Rudbeck
6. Henessi Walk – Hanna Olofsson
7. Indy Rock – Johan Untersteiner
8. Global Cashflow – Peter Untersteiner
9. Ninepoints Lasse – Jörgen Westholm
10. Mellby Jinx – Svante Båth
11. Mustang Racer – Robert Bergh
12. That’s So Clever – Markus B Svedberg

Svenskt Travoaks
2140 auto:
1. Senorita Tokio – Timo Nurmos
2. Red Lady Express – Christian Persson
3. Isabelle Cash – Timo Nurmos
4. Lara Boko – Timo Nurmos
5. Rihanna W.I – Timo Nurmos
6. Kashmir River – Björn Röcklinger
7. Good Vibes – Per Nordström
8. Identity – Fredrik Wallin
9. Bright Crystal – Björn Goop
10. Glamorous Rain – Daniel Redén
11. Deborah S.H – Fredrik Persson
12. Great Skills – Hans-Owe Sundberg

Publicerad 2021-09-10

Annons

Nyheter

2025-12-13 Västerbo Tramp avslutade svårfunnen omgång
2025-12-12 Jag sitta bakom den bästa hästen för dagen
2025-12-12 Jag var med i den situationen och är väl huvudpersonen
2025-12-11 Madelene hoppas mycket på nyförvärvet Magnitize Me
2025-12-10 Epic Kronos vann duellen
2025-12-10 Go on Boy tillbaka i vinnarcirkeln
2025-12-10 Franck Nivard inblandad i olycka
2025-12-10 Han ska absolut vara med i matchen, säger Kajsa
2025-12-09 Tipsy Bee vann Silverstoet
2025-12-09 Go On Boy startar från innerspår bakom bilen på onsdagen
2025-12-09 Cold Blaze krossade motståndet på Gävle
2025-12-09 Tomas tycker att You To Maya är den bästa chansen
2025-12-08 Lennartsson har stor tro på sin Bruce Braylon
2025-12-07 Prince Harry joggade ifrån konkurrenterna
2025-12-07 Inmarosa vann Prix de Bourbonnais
2025-12-06 Untersteiner domineade totalt
2025-12-06 Phantom Express trea i debuten på Vincennes
2025-12-06 Phantom Express gör debut på fransk mark
2025-12-06 Barkley vann E3-revanschen
2025-12-05 Missa inte vinterhästarna på lördag
2025-12-04 Kaffeåchampagne har lämnat positivt A-prov
2025-12-04 Gocciadoro har de främsta utmanarna
2025-12-04 Tre svensktränade i Prix du Bourbonnais
2025-12-03 Neutron Star krossade motståndet
2025-12-03 På måndag släpps andelarna
2025-12-03 Prince Harry är en potentiell rubrikskapare
2025-12-02 Oskar tror att han har toppchans
2025-12-01 Jag har siktat mot den här lördagen
2025-12-01 Gidlund startar en formstak duo
2025-11-30 Pure Athena tillbaka i vinnarcirkeln
2025-11-30 Chitchat och Daniel Wäjersten lyckades bäst
2025-11-29 Clarissa utklassade motståndet
2025-11-29 Dubbelt svenskt i Prix Doynel de Saint-Quentin
2025-11-29 Sju procent tycker Oskar är för lågt
2025-11-28 Att förstå förutsättningarna kan vara vägen
2025-11-27 Gustav Johanssons reflexräddning räddade kollegorna
2025-11-26 Tangelo vann ATG:s Jubileumspris
2025-11-26 Wally Hennessey slutar
2025-11-26 Pure Athena är tillbaka
2025-11-26 Mister Nabab spurtade ändå till seger
2025-11-25 Maria tror på bra chans igen
2025-11-25 Resan bekom inte Direction Face
2025-11-24 Philip har tre intressanta hästar till start
2025-11-24 Norman har en spännande lördag framför sig
2025-11-23 Jonathan Bardun tog en trippel
2025-11-22 Tanja Tooma dominerade Svensk Uppfödningslöpning
2025-11-22 Tre segrar för Untersteiner
2025-11-22 Idao de Tillard missar Prix d’Amerique
2025-11-21 Emporio Broline bara fortsätter vinna
2025-11-21 Spelarna har missförstått...

Mest lästa nyheter

2025-09-17 Untersteiner tripplade på Jägersro
2025-09-17 Mycket talar för att Hambletonian lämnar Meadowlands
2025-09-19 Wäjersten till tusen
2025-09-18 Inte helt omöjligt att vi provar Orsi Mangelli
2025-09-15 Glorious Art kan vinna på onsdag, säger Waldmüller
2025-09-19 Vi tittar mot lördagen med hjälp av årstidshästar
2025-09-25 Jag häpnar inte om vi skulle kvala in två hästar
2025-09-23 Magnus A Djuse var kvällens man
2025-10-02 Så är förutsättningarna på Boden...
2025-09-16 Hans Ljungkvist har gått bort
2025-09-30 Han kan mycket väl vinna igen , sägeer Walmann
2025-09-24 Martinsson har en formstarka duo till start
2025-09-25 Tangen Martin åter en vinnare
2025-10-03 Stens Rubin vann Grosser Preis von Deutschland
2025-09-22 Francesco Zet har sämsta utgångsläget
2025-09-27 Great Skills jagar sitt tredje raka SM
2025-09-24 Det blev fyra segrar på onsdagskvällen
2025-09-22 Christoffer Eriksson har heta chanser på V86
2025-09-23 Tangen Martin kan vara spiken
2025-09-29 Alla fem hästarna är matchade
2025-10-04 Det blev en svart fredag för svensk travsport
2025-09-16 Staro Mack Crowe startar i Grand Prix de Wallonie
2025-10-04 Freako överlägsen i skrälltät V75 omgång
2025-09-28 Hagoort är optimistisk på båda
2025-10-08 Laredo Boko spurtade hem Hallandsmästaren
2025-10-01 Kristian hoppas att Fourwhitesox kan vinna finalen
2025-10-02 Hymne du Gers skrällde i Grand Prix Anjou-Maine
2025-09-16 Tre norska kallblod har blivit stulna
2025-10-09 Kihlström och Magnus A Djuse deltar i det italienska derbyt
2025-10-10 Här synas omgångens tre årgångsfinaler
2025-09-15 På lördag ska Månlykke A.M. försvara titeln
2025-09-25 Statistikkollen inför Åby
2025-09-21 Idao de Tillard fick nöja sig med en tredjeplats
2025-10-06 Marcus Schön har två finalister på lördag
2025-09-24 Cruiser dansade hem segern på lätta fötter
2025-10-06 Tiffany Wistrand höjer nu ribban
2025-09-24 Lazy Dust hade uppvisning i kvalet
2025-10-11 Omega River ledde Kriteriet runt om
2025-09-20 Brenne Borken dominerade Unionskampen
2025-10-09 Trots spåret är hon ett segerbud
2025-10-09 Celiaz slog världsrekord p Gävletravet
2025-09-21 Apex vann Mohawk Million
2025-10-06 Emoticon Legacy vann Kentucky Futurity
2025-09-30 Ready Creation tog andra raka segern
2025-10-13 Dalborg kommer med en häst för att ta upp kampen
2025-09-22 Kvaldags på Solvalla
2025-10-05 Jansson tillbaka i vinnarcirkeln
2025-10-02 Båda är tänkbara streck, säger Robert Dunder
2025-10-10 Hästar som aldrig vunnit får möta varandra
2025-10-12 Franck Leblanc har somnat in
Travkoll använder Cookies

Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.