Makethemark känns ännu bättre nu

Petri Salmela visar upp sin stjärna Makethemark(se bild) inför hemmapubliken i Boden och drömmer om att vinna Norrbottens Stora Pris.
Stjärnhästen satt fast med krafter kvar i Elitloppet och Salmela får nästan nya sig i armen när han berättar om hur hans guldklimp har tagit det loppet.
- Jag vågar nästan inte säga det men han känns ännu bättre nu än han gjorde inför Elitloppet, säger Salmela.

På lördag arrangerar Boden-travet sin största travdag för året när det är dags för det traditionella Midnattstravet. Första start för V75 är klockan 20.30 och det är alltid en stor folkfest med runt 10 000 besökare på de fina tävlingarna.
Norrbottens Stora Pris, med en miljon kronor i förstapris, avslutar V75-omgången och körs strax innan klockan 23 under midnattssolen. I fjol vann Propulsion det här loppet och tvåa var Makethemark. Tränaren Petri Salmela var då nästan mer glad över andraplatsen än vad Daniel Redén var efter segern med Propulsion.
- Hästen gjorde en jättebra prestation då och tog klivet in i den översta eliten. Jag var överlycklig och att han sedan kunde vinna Jubileumspokalen var otroligt stort, säger Petri Salmela.

Sagan om Makethemark har sannerligen fortsatt i år. Efter segern i årsdebuten i Gulddivisionen på Romme, bjöds Makethemark in till Elitloppet. Efter en andraplats i försöket bakom Readly Express, blev han sedan trea i finalen. Då fick hästen aldrig fritt till slut och satt fast med krafter kvar genom mål.
- Uffe sa till mig när han lämnade över tömmarna efteråt att får vi luckan 150 meter kvar så vinner vi loppet. Jag hade så mycket adrenalin i kroppen att det var svårt att ta in känslan, men jag var nöjd med resultatet förstås och överlycklig vad min häst hade gjort.
- Naturligtvis var det en topp-, topprestation som hästen gjorde och det var nästan bättre än vad man vågade drömma om innan. Men känner mig häst och vet hans kapacitet och när vi fick bricka ett i försöket så höjdes förhoppningarna om en finalplats radikalt. Sedan vet man att i finalen kan vad som helst hända och vi såg i år att vad som helst kan verkligen hända.
- Nu fick man uppleva Elitloppet för första gången i livet och det var en fantastisk känsla. Men mentalt var det ganska jobbigt med hård press från flera håll under veckan. Tack och lov har man haft en lång karriär och försöker att vara lugn och fixa allt i sin ordning. Men det var en speciell vecka för mig, helt klart, säger Salmela.

Hur har Makethemark tagit dubbla heat i Elitloppet och vad har han gjort i träningen efteråt?
- Han fick ta det lugnt hela veckan efter Elitloppet och på fredagen joggade skötaren Anne honom litegrann. På tisdagen två dagar efter loppet gick veterinären igenom honom och det var nästan overkligt för han hittade i princip ingen reaktion någonstans.
- Hästen var jättefin och Anne sa det redan samma kväll efter Elitloppet att han var inte trött på kvällen och ville äta och var pigg och glad. Jag tyckte även i dopingstallet efteråt att det var otroligt att hästen inte var mer trött än vad han var.
- Förra veckan fick han två vanliga intervalljobb och Anne var mer än nöjd. Hon brukar inte säga så mycket men när jag frågade i onsdags sa hon att man vågar nästan inte säga hur bra hästen känns. Han känns nästan ännu bättre än vad han gjorde inför Elitloppet och nästan lika fin som han var inför Jubileumspokalen, säger Petri.

På lördag blir det ett nytt stort ögonblick för Boden-tränaren när han visar upp sin stjärna inför hemmapubliken. Makethemark har spår fem bakom startbilen och körs som vanligt av Ulf Ohlsson. Värsta konkurrenten är fjolårsvinnaren Propulsion och det återstår att se om det blir revansch.
- Självklart är det ingen lätt uppgift när man möter en av världens bästa hästar i Propulsion. I fjol var jag nöjd att vi var så nära honom efter ett helt perfekt lopp. Nu i år är min häst ett år äldre och han har fått mer hårdhet i bagaget om man jämför med Propulsion som har varit i världseliten i flera år. Jag sa redan efter femåringssäsongen att hästen behöver egentligen inte bli bättre än vad han redan är, men han behöver såklart få mer hårdhet.
- Därför tycker jag att han är mer färdig nu att möta Propulsion än vad han var i fjol. Men det är många fina hästar med i loppet och det är inte bara dessa två, även om det på förhand är de två som är formstarkast i fältet. Det blir löpningsscenario och positioner som kommer att avgöra. Jag tror inte ens att Propulsion kan göra som han gjorde i Olympiatravet att vinna ute i spåren varje gång, det är nästan omöjligt.
- Läget är helt okej och det blir samma balans och utrustning som i elitloppsfinalen. Han gick med tåskor bak och barfota fram i försöket men till finalen ryckte vi alla skor. Det slet lite på hans fötter men nu är de fina igen och han kan tävla barfota runt om. I övrigt blir det hans riktiga jänkarvagn och öppet huvudlag som vanligt.

För hemmatränare Salmela är den här tävlingsdagen förstås en av årets höjdpunkter. Han har laddat rejält och selar ut inte mindre än nio hästar på V75.
- Efter Elitloppet har det varit fullt fokus mot den här tävlingsdagen och för Norrbotten-folket är det här vårt Elitlopp. Det är ett bra koncept som har blivit en succé och folket som bor här uppe har tagit emot det på bästa möjliga sätt. Vi har många hästägare på besök och alla är välkomna till stallet där vi bjuder på enklare mat, säger Salmela.

Så här kommenterar Boden-tränaren sina V75-hästar och han börjar i den första avdelningen med Canwin B.F. som är obesegrad i år i tre raka segrar.
- Canwin B.F. (V75-1) är en riktigt intressant häst som vi provade med i rikstoton redan som treåring och sedan blev han skadad i fjol och fick en hovbensfraktur och blev borta länge. Han fick en rejäl vinterträning och har kommit tillbaka starkt. Två av segrarna har varit i Breddlopp i Boden men han har varit riktigt fin och senast vann han ett lopp i Finland och grejen var att hästen inte fick tjäna mer än 10 000 kronor för att inte gå över gränsen här. Så det blev en helt perfekt matchning och nu står han på kronan inne i loppet. Vi hade tänkt att köra barfota runt om senast men han såg ut som en dröm i bilprovstarterna och vi behöll skorna på. Men nu är det dags och jag tror det blir mycket intressant med första barfota runt om någonsin. Hade jag fått välja spår hade jag tagit springspår. Hästen är stor men kan man bara vända i rätt tid så är känslan att han kan öppna litegrann. Vi har kört med Murphy- och Can’t See-back huvudlag men nu blir det ett Open Eye-huvudlag. Jag tycker inte att man ska räkna bort honom här, säger Petri Salmela.

- Dragondamour Sisu (V75-2) har varit bland de tre varje gång i år men inte vunnit och gör det inte nu heller i det här loppet. Hästen har bra form men måste smygköras och då kan hon tjäna pengar. Kanske om det blir maxklaff att hon kan vara med i platsstriden men inte mer. Barfota runt om igen.
- Lady Zappa (V75-2) har riktigt bra form och att vinna under elitloppshelgen är inte lätt och hon gjorde det från spår tolv. Nu är det önskeläge med springspår på tillägg och Erik brukar vara duktig på att skicka iväg hästarna från sådana lägen. Hon är snabb ut och det skulle inte förvåna mig om hon är i fatt täthästarna redan efter trehundra meter. Hon måste få det lite serverat och är absolut ingen häst som kan gå i dödens. Men hästen har hysterisk form och får hon det serverat kan man inte räkna bort henne. Barfota runt om igen.

- Rhapsody Ås (V75-5) fick äntligen vinna senast efter att ha tränat bra hur länge som helst. Petteri körde perfekt och han vann hur enkelt som helst. Det var ett billigt lopp och nu är det mycket tuffare emot. Men formen är bra och får han en invändig resa kan han hänga med till pengar.
- Cupido Sisu (V75-5) försökte utmana Eder Bob i kampen om ledningen senast och var en halv längd förbi men när han springer i maxfart så slår han i lite i vagnen och det blev galopp. Jag lovar att hästen är i sådan form nu att hade man tagit det lite lugnare så hade han varit tvåa eller trea i det loppet. Hästen känns riktigt bra och har toppform och jag tror att han har kapacitet för att springa en 1.11-tid över den här distansen. Nu har han dåligt utgångsläge men han har mött tuffa hästar och löser det sig med positionerna och han har lite tur blir jag inte förvånad om han överraskar. En ny kusk brukar också vara positivt för äldre hästar och han är värd en skrällvarning. Barfota runt om igen.

- Zinco Jet (V75-6) var inte dålig senast som femma i V75 men jag hade väntat mig lite mer. Om han hade haft toppform den dagen så hade han varit skyldig att vara med i segerstriden. Nu har han fått två lopp i kroppen efter sitt uppehåll och han vann ju i årsdebuten och känns fortsatt fin. Jag tror att vi kommer att få ännu bättre utdelning den här gången. Det enda är att det är en lång resa från filialen utanför Stockholm men hästen är lugn och cool så jag tror att det kommer att gå bra. Tanken är också att rycka alla skor för första gången hos oss och sätta på en jänkarvagn. Han ska normalt sett räknas tidigt.
- B.W.L.Ruthless (V75-6) blev det alldeles för tufft för senast i finalen. Han flög till ledningen när några galopperade men det blev 1.10 första varvet och han fick mjölksyra till slut. Hästen verkar pigg och glad efteråt och har återhämtat sig bra. Nu går han ut på V75 för att det är hemmaplan och han räcker inte mot de bästa. Får han det serverat invändigt kan han tjäna pengar.
- Hesiod (V75-7) var tvåa senast i ett billigt lopp från dödens. Han kopplade greppet och slog ledaren men blev lite bekväm och det var en som spurtade förbi. Nu får han gå ut i guld mot de bästa för att få lite hårdhet och han får smyga med. Hästen är redo att springa en 1.11-tid om det blir ett jämnt och hårt tempo. Han räcker naturligtvis inte mot Makethemark och Propulsion. Inga ändringar, säger Petri Salmela.

Publicerad 2019-06-10

Annons

Nyheter

2025-12-31 Travåret 2025 avslutades med en riktig skrällfest
2025-12-31 Håkan tycker det ser bäst ut för Chelsea
2025-12-30 Memorial Fashion hade vaknat på rätt sida
2025-12-30 Francesco Zet går mot Prix d’Amérique
2025-12-30 Oscarsson har feeling för Fromdreamtown
2025-12-30 Horpestad tror på en bra avslutning av 2025
2025-12-29 Jeppe Juel blev historisk premiärvinnare
2025-12-29 Hästen känns fin och är i bra form, säger Nils
2025-12-29 Lönborg har laddat inför måndagen
2025-12-28 Haul Viktor vann Thor Östbys Minneslopp
2025-12-28 Jushua Tree infriade favoritskapet i Prix de Bourgogne
2025-12-28 Populäre Lapp Love tackade för sig
2025-12-27 Distansen passar hemmafavoriten
2025-12-27 Magnus A Djuse tripplade på Gävle
2025-12-26 Nu kan jag sova gott i natt
2025-12-25 Det var klart redan i sista sväng för Magnitize Me
2025-12-25 Tre svensktränade i Prix du Bourgogne
2025-12-25 Han har varit väldigt bra nu i de senaste loppen
2025-12-25 Nu har Urbina Southwind börjat levererat fina insatser
2025-12-25 Chitchat fixade juljubel
2025-12-24 Jobspost blir ungefär som en vanlig dag
2025-12-24 Jill Ivarsson är en av sex
2025-12-23 Skrällarna duggade tätt under uppesittarkvällen
2025-12-23 Schöns duo ska vara ännu bättre
2025-12-22 Lördagens uppgift är kanske är den tuffaste hittills
2025-12-22 Det känns lite osäkert inför den här starten
2025-12-22 Olle fick välja först och valde Myllkärrs Wilma
2025-12-22 På uppesittarkvällen kan succén toppas
2025-12-21 Florenz G. tog sin åttonde seger
2025-12-21 Epic Kronos vann Prix Tenor de Baune
2025-12-20 Stens Rubin vann tredje raka
2025-12-20 Antognoni var överlägsen
2025-12-20 Horsy Dream slutar
2025-12-20 Fame And Glory är förkyld
2025-12-19 Färre spetsvinnare, fler skrällar och ofta hög utdelning
2025-12-18 Blir det en Dunder-dag på söndag?
2025-12-17 Henrik KIhle vann Travrondens Guldklocka
2025-12-17 Love Bites var heroisk
2025-12-17 På lördag kan han ta sin största seger hittills
2025-12-16 Sofia Adolfsson vann monté championatet
2025-12-16 Det kanske är djärvt att spika...
2025-12-16 En galopp höll på att spräcka segersviten
2025-12-15 Jag tycker ändå att Ready Creation ska räknas
2025-12-14 Bröderna Djuse inledde och avslutade
2025-12-13 Västerbo Tramp avslutade svårfunnen omgång
2025-12-12 Jag sitta bakom den bästa hästen för dagen
2025-12-12 Jag var med i den situationen och är väl huvudpersonen
2025-12-11 Madelene hoppas mycket på nyförvärvet Magnitize Me
2025-12-10 Epic Kronos vann duellen
2025-12-10 Go on Boy tillbaka i vinnarcirkeln

Mest lästa nyheter

2025-10-02 Så är förutsättningarna på Boden...
2025-10-03 Stens Rubin vann Grosser Preis von Deutschland
2025-10-06 Tiffany Wistrand höjer nu ribban
2025-10-04 Det blev en svart fredag för svensk travsport
2025-10-04 Freako överlägsen i skrälltät V75 omgång
2025-10-08 Laredo Boko spurtade hem Hallandsmästaren
2025-10-06 Marcus Schön har två finalister på lördag
2025-10-10 Här synas omgångens tre årgångsfinaler
2025-10-02 Hymne du Gers skrällde i Grand Prix Anjou-Maine
2025-10-09 Kihlström och Magnus A Djuse deltar i det italienska derbyt
2025-10-05 Jansson tillbaka i vinnarcirkeln
2025-10-11 Omega River ledde Kriteriet runt om
2025-10-06 Emoticon Legacy vann Kentucky Futurity
2025-10-09 Trots spåret är hon ett segerbud
2025-10-09 Celiaz slog världsrekord p Gävletravet
2025-10-13 Dalborg kommer med en häst för att ta upp kampen
2025-10-02 Båda är tänkbara streck, säger Robert Dunder
2025-10-10 Hästar som aldrig vunnit får möta varandra
2025-10-08 Det här loppet låg perfekt
2025-10-17 Ingenting är omöjligt!
2025-10-08 Redén har en minst sagt spännande lördag
2025-10-12 Franck Leblanc har somnat in
2025-10-08 Lannem Silje har gått ur tiden
2025-10-11 Moder Teresa Sisu skrällde i Svenskt Trav-Oaks
2025-10-10 Orecchietti har travat vidare
2025-10-12 Lust for Life vann Dansk Travkriterium
2025-10-14 Calle får vara glad för att han får köra en så fin häst
2025-10-13 Maria Törnqvist har en het trio till start
2025-10-06 Det var skrälltätt på Solänget
2025-10-11 Dream Mine hade uppvisning
2025-10-12 Travlivet leker för dagen, sa Dunder
2025-10-17 Goop till 3000!
2025-10-11 Steady Express gladde Peter Untersteiner
2025-10-12 Kihlström skrällde i det italienska derbyt
2025-10-15 Det ser bra ut för henne, säger Fredrik B Larsson
2025-10-08 Han kommer vara 20 meter bättre
2025-10-10 Fyra lärlingar delade på priset
2025-10-17 Vi laddar mot Frankrike, säger Elfving
2025-10-18 Global Etalon vann Big Noon Pokalen
2025-10-17 Power Doc slog till igen
2025-10-16 Bowling de Luxe överraskade
2025-10-19 City Slicker ledde Svampen runt om
2025-10-20 Stall Untersteiner har laddat rejält inför premiären
2025-10-20 Cool Trix får chans till en snabb revansch
2025-10-28 Hans Karlsson är död
2025-10-20 Cruiser går till vintervila
2025-10-20 På lördag är det premiär
2025-10-21 På lördag kan Kihlström bli först att vinna V85-lopp
2025-10-21 Michael Lönborg blir av med sin licens
2025-10-21 Leta spetsvinnare på lördag!
Travkoll använder Cookies

Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.