Makethemark känns ännu bättre nu

Petri Salmela visar upp sin stjärna Makethemark(se bild) inför hemmapubliken i Boden och drömmer om att vinna Norrbottens Stora Pris.
Stjärnhästen satt fast med krafter kvar i Elitloppet och Salmela får nästan nya sig i armen när han berättar om hur hans guldklimp har tagit det loppet.
- Jag vågar nästan inte säga det men han känns ännu bättre nu än han gjorde inför Elitloppet, säger Salmela.

På lördag arrangerar Boden-travet sin största travdag för året när det är dags för det traditionella Midnattstravet. Första start för V75 är klockan 20.30 och det är alltid en stor folkfest med runt 10 000 besökare på de fina tävlingarna.
Norrbottens Stora Pris, med en miljon kronor i förstapris, avslutar V75-omgången och körs strax innan klockan 23 under midnattssolen. I fjol vann Propulsion det här loppet och tvåa var Makethemark. Tränaren Petri Salmela var då nästan mer glad över andraplatsen än vad Daniel Redén var efter segern med Propulsion.
- Hästen gjorde en jättebra prestation då och tog klivet in i den översta eliten. Jag var överlycklig och att han sedan kunde vinna Jubileumspokalen var otroligt stort, säger Petri Salmela.

Sagan om Makethemark har sannerligen fortsatt i år. Efter segern i årsdebuten i Gulddivisionen på Romme, bjöds Makethemark in till Elitloppet. Efter en andraplats i försöket bakom Readly Express, blev han sedan trea i finalen. Då fick hästen aldrig fritt till slut och satt fast med krafter kvar genom mål.
- Uffe sa till mig när han lämnade över tömmarna efteråt att får vi luckan 150 meter kvar så vinner vi loppet. Jag hade så mycket adrenalin i kroppen att det var svårt att ta in känslan, men jag var nöjd med resultatet förstås och överlycklig vad min häst hade gjort.
- Naturligtvis var det en topp-, topprestation som hästen gjorde och det var nästan bättre än vad man vågade drömma om innan. Men känner mig häst och vet hans kapacitet och när vi fick bricka ett i försöket så höjdes förhoppningarna om en finalplats radikalt. Sedan vet man att i finalen kan vad som helst hända och vi såg i år att vad som helst kan verkligen hända.
- Nu fick man uppleva Elitloppet för första gången i livet och det var en fantastisk känsla. Men mentalt var det ganska jobbigt med hård press från flera håll under veckan. Tack och lov har man haft en lång karriär och försöker att vara lugn och fixa allt i sin ordning. Men det var en speciell vecka för mig, helt klart, säger Salmela.

Hur har Makethemark tagit dubbla heat i Elitloppet och vad har han gjort i träningen efteråt?
- Han fick ta det lugnt hela veckan efter Elitloppet och på fredagen joggade skötaren Anne honom litegrann. På tisdagen två dagar efter loppet gick veterinären igenom honom och det var nästan overkligt för han hittade i princip ingen reaktion någonstans.
- Hästen var jättefin och Anne sa det redan samma kväll efter Elitloppet att han var inte trött på kvällen och ville äta och var pigg och glad. Jag tyckte även i dopingstallet efteråt att det var otroligt att hästen inte var mer trött än vad han var.
- Förra veckan fick han två vanliga intervalljobb och Anne var mer än nöjd. Hon brukar inte säga så mycket men när jag frågade i onsdags sa hon att man vågar nästan inte säga hur bra hästen känns. Han känns nästan ännu bättre än vad han gjorde inför Elitloppet och nästan lika fin som han var inför Jubileumspokalen, säger Petri.

På lördag blir det ett nytt stort ögonblick för Boden-tränaren när han visar upp sin stjärna inför hemmapubliken. Makethemark har spår fem bakom startbilen och körs som vanligt av Ulf Ohlsson. Värsta konkurrenten är fjolårsvinnaren Propulsion och det återstår att se om det blir revansch.
- Självklart är det ingen lätt uppgift när man möter en av världens bästa hästar i Propulsion. I fjol var jag nöjd att vi var så nära honom efter ett helt perfekt lopp. Nu i år är min häst ett år äldre och han har fått mer hårdhet i bagaget om man jämför med Propulsion som har varit i världseliten i flera år. Jag sa redan efter femåringssäsongen att hästen behöver egentligen inte bli bättre än vad han redan är, men han behöver såklart få mer hårdhet.
- Därför tycker jag att han är mer färdig nu att möta Propulsion än vad han var i fjol. Men det är många fina hästar med i loppet och det är inte bara dessa två, även om det på förhand är de två som är formstarkast i fältet. Det blir löpningsscenario och positioner som kommer att avgöra. Jag tror inte ens att Propulsion kan göra som han gjorde i Olympiatravet att vinna ute i spåren varje gång, det är nästan omöjligt.
- Läget är helt okej och det blir samma balans och utrustning som i elitloppsfinalen. Han gick med tåskor bak och barfota fram i försöket men till finalen ryckte vi alla skor. Det slet lite på hans fötter men nu är de fina igen och han kan tävla barfota runt om. I övrigt blir det hans riktiga jänkarvagn och öppet huvudlag som vanligt.

För hemmatränare Salmela är den här tävlingsdagen förstås en av årets höjdpunkter. Han har laddat rejält och selar ut inte mindre än nio hästar på V75.
- Efter Elitloppet har det varit fullt fokus mot den här tävlingsdagen och för Norrbotten-folket är det här vårt Elitlopp. Det är ett bra koncept som har blivit en succé och folket som bor här uppe har tagit emot det på bästa möjliga sätt. Vi har många hästägare på besök och alla är välkomna till stallet där vi bjuder på enklare mat, säger Salmela.

Så här kommenterar Boden-tränaren sina V75-hästar och han börjar i den första avdelningen med Canwin B.F. som är obesegrad i år i tre raka segrar.
- Canwin B.F. (V75-1) är en riktigt intressant häst som vi provade med i rikstoton redan som treåring och sedan blev han skadad i fjol och fick en hovbensfraktur och blev borta länge. Han fick en rejäl vinterträning och har kommit tillbaka starkt. Två av segrarna har varit i Breddlopp i Boden men han har varit riktigt fin och senast vann han ett lopp i Finland och grejen var att hästen inte fick tjäna mer än 10 000 kronor för att inte gå över gränsen här. Så det blev en helt perfekt matchning och nu står han på kronan inne i loppet. Vi hade tänkt att köra barfota runt om senast men han såg ut som en dröm i bilprovstarterna och vi behöll skorna på. Men nu är det dags och jag tror det blir mycket intressant med första barfota runt om någonsin. Hade jag fått välja spår hade jag tagit springspår. Hästen är stor men kan man bara vända i rätt tid så är känslan att han kan öppna litegrann. Vi har kört med Murphy- och Can’t See-back huvudlag men nu blir det ett Open Eye-huvudlag. Jag tycker inte att man ska räkna bort honom här, säger Petri Salmela.

- Dragondamour Sisu (V75-2) har varit bland de tre varje gång i år men inte vunnit och gör det inte nu heller i det här loppet. Hästen har bra form men måste smygköras och då kan hon tjäna pengar. Kanske om det blir maxklaff att hon kan vara med i platsstriden men inte mer. Barfota runt om igen.
- Lady Zappa (V75-2) har riktigt bra form och att vinna under elitloppshelgen är inte lätt och hon gjorde det från spår tolv. Nu är det önskeläge med springspår på tillägg och Erik brukar vara duktig på att skicka iväg hästarna från sådana lägen. Hon är snabb ut och det skulle inte förvåna mig om hon är i fatt täthästarna redan efter trehundra meter. Hon måste få det lite serverat och är absolut ingen häst som kan gå i dödens. Men hästen har hysterisk form och får hon det serverat kan man inte räkna bort henne. Barfota runt om igen.

- Rhapsody Ås (V75-5) fick äntligen vinna senast efter att ha tränat bra hur länge som helst. Petteri körde perfekt och han vann hur enkelt som helst. Det var ett billigt lopp och nu är det mycket tuffare emot. Men formen är bra och får han en invändig resa kan han hänga med till pengar.
- Cupido Sisu (V75-5) försökte utmana Eder Bob i kampen om ledningen senast och var en halv längd förbi men när han springer i maxfart så slår han i lite i vagnen och det blev galopp. Jag lovar att hästen är i sådan form nu att hade man tagit det lite lugnare så hade han varit tvåa eller trea i det loppet. Hästen känns riktigt bra och har toppform och jag tror att han har kapacitet för att springa en 1.11-tid över den här distansen. Nu har han dåligt utgångsläge men han har mött tuffa hästar och löser det sig med positionerna och han har lite tur blir jag inte förvånad om han överraskar. En ny kusk brukar också vara positivt för äldre hästar och han är värd en skrällvarning. Barfota runt om igen.

- Zinco Jet (V75-6) var inte dålig senast som femma i V75 men jag hade väntat mig lite mer. Om han hade haft toppform den dagen så hade han varit skyldig att vara med i segerstriden. Nu har han fått två lopp i kroppen efter sitt uppehåll och han vann ju i årsdebuten och känns fortsatt fin. Jag tror att vi kommer att få ännu bättre utdelning den här gången. Det enda är att det är en lång resa från filialen utanför Stockholm men hästen är lugn och cool så jag tror att det kommer att gå bra. Tanken är också att rycka alla skor för första gången hos oss och sätta på en jänkarvagn. Han ska normalt sett räknas tidigt.
- B.W.L.Ruthless (V75-6) blev det alldeles för tufft för senast i finalen. Han flög till ledningen när några galopperade men det blev 1.10 första varvet och han fick mjölksyra till slut. Hästen verkar pigg och glad efteråt och har återhämtat sig bra. Nu går han ut på V75 för att det är hemmaplan och han räcker inte mot de bästa. Får han det serverat invändigt kan han tjäna pengar.
- Hesiod (V75-7) var tvåa senast i ett billigt lopp från dödens. Han kopplade greppet och slog ledaren men blev lite bekväm och det var en som spurtade förbi. Nu får han gå ut i guld mot de bästa för att få lite hårdhet och han får smyga med. Hästen är redo att springa en 1.11-tid om det blir ett jämnt och hårt tempo. Han räcker naturligtvis inte mot Makethemark och Propulsion. Inga ändringar, säger Petri Salmela.

Publicerad 2019-06-10
Information tillhandahålls enligt samarbetsavtals med ATG om inte annat anges. Samtliga rättigheter tillhör ATG och Svensk Travsport.

Annons

Nyheter

2026-09-23 Ture L.A. var bara bäst i The Red Mile
2026-09-23 Jag gjorde fel och helvete vad jag har ångrat mig
2026-09-22 Tim Tetrick vann seger nummer 15 000
2026-09-22 Prognosen ser god ut för Tekla
2026-09-21 Jag skulle ändå inte vilja byta häst med någon
2026-09-21 att ha sådan här otur med spåren
2026-09-20 Go On Boy vann Grand Prix de Wallonie
2026-09-20 Giotto Ek vann Gran Premio Continentale
2026-09-20 Grosbois missar Svenskt Travkriterium
2026-09-19 Tordenskjold skrällde i unionskampen
2026-09-18 Jag hoppas kunna leda hela vägen
2026-09-18 Nytt storlopp på Meadowlands
2026-09-17 Den 28 november är V75 tillbaka
2026-09-17 Bröderna Reldén flyttar
2026-09-16 Det blev en bra dag på jobbet
2026-09-16 Pass upp för italienskorna på lördag
2026-09-16 Hur är startsnabbheten?
2026-09-15 Kan han vända trenden på V86
2026-09-15 Jag tycker att alla mina kan vinna
2026-09-14 Han känns jättefin och har passande förutsättningar
2026-09-14 Olly Håleryd tävlingsskorna på hyllan
2026-09-13 Geir Vegard Gundersen skrev travhistoria
2026-09-13 Super Chapter vann på tangerat löpningsrekord
2026-09-12 Många fick jubla under lördagen
2026-09-12 Jackpot Mearas imponerade stort på Vincennes
2026-09-11 Men på lördag är det dags
2026-09-11 Shogun R.R. krossade konkurrenterna
2026-09-11 Han är redo att spela en huvudroll
2026-09-11 En jätteoutsider på söndag, det kan vi kalla honom
2026-09-10 Löser hon starten är hon ett hett bud
2026-09-10 Haapakangas stängs av i sex månader
2026-09-10 Wäjersten har en het duo till start
2026-09-09 Tre tränarsegrar för Wäjersten
2026-09-09 Lexus Kody fick innerspåret
2026-09-08 Redén laddar rejält till GS75
2026-09-07 Från ledningen gissar jag att han blir svårslagen
2026-09-07 Hon har några startsnabba skrällbud
2026-09-06 Mellby Narrow vann Svenskt Travderby
2026-09-06 Frank Silvio avslutade Derbydagen
2026-09-06 Meditate vann Derbystoet
2026-09-06 Super Chapter bjöd på uppvisning
2026-09-06 Storslam för Gocciadoro i Premio Campionato Europeo
2026-09-05 Historiens största V85-skräll
2026-09-05 Tävlingsdagar och lopp minskar 2027
2026-09-04 Revansch på lördag?
2026-09-03 Stallets bästa chans enligt Mifsud
2026-09-03 Mellby Jinx en av sex Svenska ekipage i VM
2026-09-02 Nightbird förlängde sviten
2026-09-02 Törnqvist och Pieters har fått tillbaka sina licenser
2026-09-02 Idao de Tillard fortsätter dominera på hemmaplan

Mest lästa nyheter

2026-09-02 Nightbird förlängde sviten
2026-08-15 Epic Kronos vann Åby Stora Pris på världsrekordtid
2026-06-26 Jag tror på en toppinsats
2026-07-10 Nu blir det Daniel Redén själv
2026-07-30 Han är i toppform inför V85
2026-07-15 Hon gör bara det hon behöver
2026-06-26 Jag kör gärna i spets
2026-07-19 Pure Athena överlägsen i Stochampionatet
2026-07-06 Titelförsvararen har läge för en repris
2026-06-27 Goop dubblade i E3-finalerna
2026-07-27 Drömläge och första barfota runt om
2026-06-29 Hon är vår allra bästa chans
2026-07-03 Han är fortsatt glödhet
2026-07-17 Fredrik har en väldigt skön känsla för dagen
2026-06-29 Ny vinstfördelning på V85
2026-07-04 Pappa Untersteiner stal showen
2026-07-19 Kuiper spurtade hem S:t Michel-Ajo
2026-07-22 Hon är i sitt livs form
2026-07-03 Under Armour kan bli dubbelmiljonär
2026-08-07 Veikko Haapakangas licens återkallas
2026-06-29 På onsdag skickar han en trio till Lindesberg
2026-06-29 Blir det Redén för femte gången?
2026-07-14 Dominanterna har laddat
2026-07-30 Vinterns mål är redan utstakat
2026-07-08 Kan Svarte Petter vara Sveriges bästa kallblod
2026-07-06 Massimo Hoist är fortfarande Finlands bästa häst
2026-07-19 Ibiki de Houelle är klar för Åby Stora Pris
2026-07-21 Hon startar från innerspår
2026-08-03 På lördag möter han flera andra stjärnhästar
2026-06-25 Han har visat att han duger
2026-07-28 En obesegrad och charmig färgklick äntrar ovalen på söndag
2026-07-18 Wäjersten var ostoppbar
2026-06-30 På torsdag kan dottern göra om bedriften
2026-06-27 Inexpressable hann fram
2026-07-08 Han startar som titelförsvarare i Prix de Washington
2026-07-14 Han är bästa chansen
2026-07-29 Global Etalon spurtade till en imponerade seger
2026-07-08 Han fick revansch efter favoritmissen
2026-07-23 Han har koll på läget inför V85
2026-07-01 De gjorde det igen
2026-07-02 Makalu Doc ny hos Nurmos
2026-07-02 Henriksen har dömts till 30 000 kronor i böter
2026-07-27 Hon blir en spik för många spelare
2026-06-28 Det är jäklar anamma i henne
2026-06-25 Allegiant aktuell för start på Rättvik
2026-07-15 Kan 40 års väntan vara över på söndag?
2026-08-11 Hon genrepar i Express Gaxes lopp
2026-07-27 Stoletheshow tackar för sig
2026-07-14 Redén kör själv i år igen
2026-07-02 Nu är travtränaren tillbaka
Travkoll använder Cookies

Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.